Konut Balonu 2018 Yılında Patlar Mı?

Alınan tüm önlemlere rağmen toplam konut stoku rakamları yükselmeye devam ediyor. Konut satışlarının hız kaybetmesine rağmen konut üretiminin tüm hızı ile katlanarak artması konut stoku rakamlarının yukarı yönlü seyretmesine devam ederken konut satış seferberlik kampanyaları da ilk dönemlerde gördüğü yüksek ilgiyi bir türlü yakalayamıyor. Yine konut fiyatlarında yaşanan ani ve hızlı yükselişin yerini fiyatlarda gerilemeye bırakması da balon söylentilerini güçlendiriyor. Yaşanan gelişmeler ışığ
Konut Balonu 2018 Yılında Patlar Mı?

Alınan tüm önlemlere rağmen toplam konut stoku rakamları yükselmeye devam ediyor.

Konut satışlarının hız kaybetmesine rağmen konut üretiminin tüm hızı ile katlanarak artması konut stoku rakamlarının yukarı yönlü seyretmesine devam ederken konut satış seferberlik kampanyaları da ilk dönemlerde gördüğü yüksek ilgiyi bir türlü yakalayamıyor. Yine konut fiyatlarında yaşanan ani ve hızlı yükselişin yerini fiyatlarda gerilemeye bırakması da balon söylentilerini güçlendiriyor. Yaşanan gelişmeler ışığında sektörde konut balonu patlayacak söylentileri yeniden ayyuka çıkmış durumda. Peki, konut balonu 2018 yılında patları mı, patlarsa ne olur?

Konut Balonu Nedir?


Konut balonu ya da bilinen bir diğer ismi ile emlak balonu emlak fiyatlarının gerçek dışı seviyelere çıkarılarak aşırı derecede değerlenmesi ya da bir başka deyişle emlak fiyatlarının şişirilmesidir. Sistem emlak piyasasını bir balon olarak görür ve suni fiyatlarla bu balon sürekli olarak şişirilir. Ancak sonunda işler içinden çıkılmaz bir hale gelir ve balon patlayarak sönmeye başlar yani fiyatlar hızlı bir şekilde düşer. Yani fiyatlar hızlı bir şekilde gerçek dışı fiyatlarla zirveye tırmanır.

Konut Balonu Patlıyor Mu?

Daha öncede basında sık sık basın manşetlerine taşınan konut balonu patladı, konut balonu patlayacak haberleri ile aslında pek çoğumuz bu terime aşina bir hale geldik. İlk olarak 2015 yılının sonlarına doğru gündeme taşınan, 2017 yılında kelimenin tam anlamı ile ayyuka taşınan bu iddialar için 2018 yılında hala gelişmeler yaşanmaya devam ediyor.

Sektörün ünlü isimlerini açıklamaları ile karşı karşıya getiren konut balonu için en büyük tehlike şu anda aşırı yüksek olan fiyatlar nedeni ile konut satışlarının durma noktasına gelmesi ve konut satış oranlarının düşmesi. Sektörün güçlü toplu konut üreticileri bu sorunu aşmak için fiyatlarda indirime gidiyor olsa da konut balonu patladı diyebilmek için fiyatların en az yüzde 35-60 arasında değişen oranlarda erimesi gerekiyor ki bu da şimdilik söz konusu değil. Ancak sektörün zor günler geçirdiği tartışılmaz bir gerçek.

Konut Balonu Patlarsa Ne Olur?


Konut balonunun patlaması durumunda yaşanabilecek en büyük felaket Türkiye'nin itici gücü olan inşaat sektörünün çökmesi olacaktır ki bu aynı zamanda Türk ekonomisinin de çökmesi anlamına gelir. Hükümet bu tip bir olumsuzluk yaşanmaması adına yabancılara konut teşviki, konutta KDV indirimi ve tapu harcı indirimi gibi konut satışlarını arttıracak önlemler almayı sürdürüyor. Kaynak: emlak365.com