Ocak Ayında Konut Fiyatları En Çok Hangi İlde Yükseldi?

Konut satın almak için beklemeyi tercih eden kişiler konut fiyatları düştü haberlerini beklemeye devam etse de ne yazık ki konut fiyatları yukarı yönlü bir seyir izlemeye devam ediyor.
Ocak Ayında Konut Fiyatları En Çok Hangi İlde Yükseldi?

Konut satın almak için beklemeyi tercih eden kişiler konut fiyatları düştü haberlerini beklemeye devam etse de ne yazık ki konut fiyatları yukarı yönlü bir seyir izlemeye devam ediyor.

2017 yılı konut fiyatları rekor bir seviye ile kapanmış ve gözler 2018 konut fiyatları için Ocak ayına çevrilmişti. Türkiye'nin en büyük emlak ilanları sitesi arasında ilk sıralarda yer alan Hürriyet Emlak sitesi tarafından gerçekleştirilen araştırma ile beraber Ocak 2018 itibari ile emlak fiyatlarının yükseldiği görüldü.

Türkiye Genelinde Artış % 7 Oldu


Türkiye geneli konut fiyatları endeksi dikkate alındığında fiyatların yüzde 7 seviyesinde yükseldiği ve 2 bin 735 lira sınırından 2 bin 924 lira seviyesine çıktığı görüldü. İstanbul'da ortalama konut metrekare fiyatları yüzde 9 seviyesinde yükselerek 4 bin 892 lira seviyesine çıktı. Yurt genelinde en çok konut fiyatlarının yükseldiği iller sıralamasında İstanbul, Ankara ve İzmir ilk üç arasına girmeyi başaramadı ve yatırımcıların büyük bir hayal kırıklığı yaşamasına neden oldu.

En Çok Konut Fiyatı Edirne'de Yükseldi


Konut fiyatlarının en çok yükseldiği ilimiz Edirne oldu. Edirne konut fiyatları son bir yıllık zaman dilimi içerisinde toplamda yüzde 36 oranında değer kazandı. Bir yıllık konut fiyatları artışı dikkate alındığında Edirne'de konut fiyatları yüzde 36 değer artışı ile 1.899 lira seviyesine yükseldi.

Bu ilimizi yüzde 29 değer artışı ile Kırklareli takip etti. Kırklareli ortalama konut metrekare fiyatları yaşanan bu artış ile beraber 1.860 lira seviyesine çıktı. Türkiye'nin yükselen değerleri arasında yer alan Sinop yüzde 23'lük değer artışı ile listede üçüncü sırada kendisine yer buldu. Sinop'ta ortalama konut metrekare fiyatları kazandığı yüzde 23'lük değer ile 2.149 lira oldu.

İstanbul 6. Olabildi


Elazığ konut fiyatları bir önceki senenin Aralık ayına göre yüzde 21 değer kazandı ve Ocak 2018 itibari ile 1.291 lira olarak uygulandı. İlk beşe girmeye hak kazanan ilimiz ise yüzde 21 değer kazancı ile Balıkesir oldu. Türkiye'nin emlak sektöründeki itici gücü olarak kabul edilen İstanbul konut fiyat artışı ile ancak listede kendisine altıncı sırada yer bulabildi.

Ocak 2017 yılına oranla Ocak 2018 döneminde konut fiyatları yüzde 9 seviyesinde arttı ve 4 bin 892 lira seviyesine tırmandı. Ankara ise İstanbul'un ardından yüzde 6'lık yıllık değişim oranı ile yedinci sırada yer aldı. Ankara'da ortalama konut metrekare fiyatları bin 850 lira olarak açıklandı. Bir diğer önemli metropol olan İzmir'de ise ortalama konut metrekare fiyatları 2 bin 828 olarak belirtildi ve listede İzmir sekizinci basamakta yer aldı.