Öğrencilerin Barınma Telaşı Kira Fiyatlarını Arttırdı

Üniversiteyi farklı şehirde okuyan öğrencilerin barınma telaşı kira fiyatlarının artmasına neden oldu.
Öğrencilerin Barınma Telaşı Kira Fiyatlarını Arttırdı

Üniversiteyi farklı şehirde okuyan öğrencilerin barınma telaşı kira fiyatlarının artmasına neden oldu.

Yaşadığı şehir dışındaki üniversitelere yerleşen öğrenciler, kiralık ev ve yurt arayışına başladı. Öğrencilerin kiralık evlere olan yoğun talebi, kira fiyatlarının artmasına neden oldu. Türkiye genelinde Ağustos'ta kiralar, bir önceki yıla göre yüzde 15 yükseldi.

Geçen Yıla Göre Yüzde 3.87 Artış

Okulların başlamasına çok az kala öğrenciler için kiralık ev ve yurt arayışı başladı. Alınan bilgilere göre, İstanbul'da öğrencilerden gelen talebin kiralık konutların fiyatlarını artırdığı belirtiliyor. Türkiye geneline bakıldığında kiralar 350 lira ile 2 bin 500 lira arasında değişiklik gösteriyor. İstanbul'da ise kiralık evlerin fiyatları 800 le 2 bin 500 lira arasında değişiyor.

Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksinde temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 0.73 oranında ve geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3.87 oranında artış yaşandı. Bu artışta öğrencilerin ev talebinin de payı da etkili oluyor.

En Ucuz Evler Esenyurt’ta

Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi'nin, Ağustos 2016’da, 2015'in Ağustos ayına göre yüzde 14.52 oranında arttığı kaydediliyor.

Eylül ayının ortasında açıklanacak olan ağustos ayı Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksinde genel beklenti oranın en az yüzde 15 artması yönünde. Artışın en çok yaşanacağı iller, üniversitelerin yoğun olduğu İstanbul, Bursa, Eskişehir, Aydın, Van ve Bilecik olarak yer alıyor.

İstanbul'da öğrenciler en yüksek kiraları ödüyor. İstanbul'da ev arayan öğrenciler için en ucuz kiralık evler Esenyurt’ta yer alıyor.

İstanbul'da yurtta kalmak isteyenler, Beylikdüzü, Esenler ve Pendik’de yurt bulabilme şansına sahip.

368 Bin Kişi Yurtlara Başvurdu

Yurtlarda tek kişilikten başlayan, 7 ve üzerinde kişinin kalabileceği çok sayıda alternatif bulunuyor. 7 ve üzerinde kişinin aynı odayı paylaşması durumunda fiyatlar 250TL'ye, sayı azaldıkça da fiyatlar bin TL'ye doğru İlerliyor. Fiyatların en yoğun olduğu oda ise 500 TL ile bin TL arasında. İstanbul ve Ankara'daki yurtlarda tek kişilik bir odanın fiyatı ortalama 750 TL ile bin TL arasında değişiyor.

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurtları, Türkiye genelinde toplam 600 bin öğrencinin barınmasını sağlıyor. Verilere göre bu yıl Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarına başvuran öğrenci sayısı 368 bin 954 olarak kaydedildi.