Peşinat Biriktirmeden Ev Sahibi Olmak Mümkün mü?

Günümüz Türkiye'sinde artan konut projeleri ve kentsel dönüşüm süreçleri ile ev sahibi olmak artık çok daha cazip. Alıcılar satın alacakları eve karar verdikten sonra büyük çoğunlukla konut kredisi kullanıyor.
Peşinat Biriktirmeden Ev Sahibi Olmak Mümkün mü?

Günümüz Türkiye'sinde artan konut projeleri ve kentsel dönüşüm süreçleri ile ev sahibi olmak artık çok daha cazip. Alıcılar satın alacakları eve karar verdikten sonra büyük çoğunlukla konut kredisi kullanıyor.

Konut kredisi kullandırım prosedürlerinde ise satışa konu olan konut fiyatının %75'i kadarlık kısmı için konut kredisi kullandırılabileceği yer alıyor. Ancak günümüz koşullarında alıcılar için ev peşinatı biriktirmek hayli güç. Özellikle kiralık evde ikamet eden kişiler için evin satış bedelinin %25'i kadar bir tutar biriktirmek hayal olabiliyor. Hal böyle olunca ev satışlarının bu durumdan etkilenip, emlak piyasasının durulmaması için alternatif çözümler üretiliyor.

Peşinatsız Ev Almak İçin Alternatifler


Alıcıların en çok merak edip araştırdıkları konu; konut kredisinin karşılayamadığı %25'lik dilimi biriktirmek zorunda kalmadan, peşinatsız ev alabilme alternatifleri. Bunun için bazı konut projelerinde ara ödemeler yaparak peşinat tutarını birkaç takside bölerek zamana yayma ya da çok küçük miktarda peşinatla, genel tabiri ile "topraktan satış" dediğimiz, proje devam ederken küçük miktarlarda ödemeler yaparak peşinat tutarına tekabül eden ödemeyi tamamlayarak teslimatı sonrasında esas taksitleri ödemek gibi alternatifler sunsa da bu çözüm alternatifleri bazı alıcıların ihtiyacını karşılayamıyor. Böyle durumlarda tercih edilen yöntemlerden bir tanesi de peşinat tutarı kadar ihtiyaç kredisi kullanma oluyor. Alıcılar evin satış bedelinin %75'ini konut kredisi ile, geri kalan %25lik tutarı da yine kullandıkları ihtiyaç kredisi ile ödüyorlar. Bu iki kredi ile evin satış bedeli karşılanmış oluyor ancak bu durumlarda ödeme güçlükleri ile karşılaşılabiliyor.

Taşınmazın İpotek Edilmesi


Birikim yapmadan ev almak isteyenlerin bir diğer tercihi de ipotek yöntemi. Eğer alıcının satın alacağı konuttan ayrı olarak bir tane daha mülkü var ise, bu mülk ipotek edilebiliyor ve böylelikle yeni alınacak konuta peşinatsız sahip olunabiliyor. Bu yöntemde ipotek işlemi sayesinde alınacak kredi miktarı da arttırılabiliyor.

Bunlardan ayrı olarak bazı inşaat şirketlerinin anlaşmalı olduğu bankalar bulunabiliyor. Bu anlaşmalar sayesinde bazı satışlarda peşinatsız ev sahibi olunabilirken, anlaşmanın şartlarına bağlı olarak bazı konut satımlarında da ödeme imkanları çeşitlendirilebiliyor.