Tatil Bölgelerinde Emlak Fiyatlarında Artış

2017 yaz sezonunun başlaması ile Ege ve Akdeniz bölgelerinin dışında İstanbul'a yakın yazlık beldelerin emlak fiyatlarında da büyük artış gerçekleşti.
Tatil Bölgelerinde Emlak Fiyatlarında Artış

2017 yaz sezonunun başlaması ile Ege ve Akdeniz bölgelerinin dışında İstanbul'a yakın yazlık beldelerin emlak fiyatlarında da büyük artış gerçekleşti.

Emlak dünyası 2017 yaz sezonunu da hareketli geçiriyor. İstanbul'da Şile ve Silivri'de, Ege'de ise Çeşme ve Marmaris'te hareketlilik görülüyor.

Yazlık bölgelerde yaşanan gelişmeleri, TGM Trend Gayrimenkul Genel Müdürü Hakan Erilkun değerlendirdi.

Çeşme’de Konut Metrekare Fiyatları

Çeşme'de ilk tercih edilen yerler arasında Reisdere, Alaçatı ve Mordoğan Bozköy bölgeleri yer alıyor. Hakan Erilkun son yıllarda bölgede otel ve şahsa hizmet veren rezidansların sayısında da ciddi bir artış görüldüğünü dile getirdi.

Çeşme'de konut metrekare fiyatları ile ilgili değerlendirme yapan Hakan Erilkun:

'8.000 TL – 9.500 TL aralığında değişirken daha küçük kullanım alanına sahip rezidanslar için 550.000 TL'den başlayan fiyatlar söz konusu oluyor. Özellikle Çeşme-Urla arasındaki yolun iyileştirilmesiyle bölgeye olan ilgi ve yoğunluk daha fazlalaştı'' ifadelerini kullandı.

Marmaris Koyları İmara Açıldı

Marmaris için Ege bölgesinde çok büyük bir potansiyele sahip olduğunu belirten Hakan Erilkun, Marmaris koylarının imara açılması ile bölgede büyük hareketlilik olduğunu dile getirdi.

Bununla ilgili; ''Merhum Turgut ÖZAL'ın Okluk Koyu'nda yıkılan yazlığı başta olmak üzere koruma altında olan Göcek, Longöz, Yediadalar, Küfre, Karacasöğüt ve Kandilli koyları imara açılıyor. İşte bu durum Marmaris'i yeniden gayrimenkulün gözdesi yapacaktır. Şu anda bölgede 15 yıl ve üzeri binalarda metrekare satış fiyatı 3.000 TL - 3.500 TL bandındayken sıfır binalarda bu seviye 4.500 TL civarında seyretmektedir'' sözlerini söyledi.

Bodrum’da Emlak Fiyatlarında Dalgalanma

TGM Trend Gayrimenkul Genel Müdürü Hakan Erilkun, Bodrum emlak fiyatlarında büyük dalgalanmaların olduğunu dile getirdi. İlk tercihler arasında Yalıkavak'ın yerini koruduğunu belirtti.

Birçok etkenden kaynaklı Bodrum'da konut fiyatlarının farklılık gösterdiğini söyleyen Hakan Erilkun, ''Müstakil villalar genellikle 500 metrekare alan içinde 135 metrekare kullanım alanına sahiptir. Ortalama bir değer vermek gerekirse denize mesafesine göre ikinci el bir villanın değeri metrekare bazında 7.000 TL – 9.750 TL aralığındadır. Lakin bu villayı Yalıkavak'ta almak istediğinizde bu aralığı minimum değer olarak ele almak gerekir” dedi.

Şile ve Silivri

İstanbul'da tatil bölgesi denilince akla gelen ilk olarak Silivri ve Şile ilçeleri oluyor. Bu yaz da oldukça hareketli günler yaşayan Şile ve Silivri ilçelerini değerlendiren Hakan Erilkun, insanların sadece yazın zaman geçirmek için konut almadıklarını söyledi.

Şile ve Silivri'nin geleceğe yatırım için oldukça kazançlı olabileceğini ifade eden Hakan Erilkun, iki bölge içinde gelişime açık yerler olduğunu belirtti. Hakan Erilkun, İstanbul'da satılık konut fiyatlarının en çok arttığı ilçenin Silivri olduğunu belirtti.

Antalya'da Emlak Fiyatları Yükseldi

Antalya'da, geçen yıla göre emlak fiyatlarında yüzde 9 oranında artış olduğunu dile getiren Hakan Erilkun;

“Bunların başında ise Konyaaltı geliyor. Orta ve alt gelir grubuna hitap eden Kepez’de (özellikle Varsak bölgesinde) 1.600 TL civarında olan ortalama metrekare satış fiyatı Eski Lara Yolu’nda 7.000 TL, Konyaaltı Konaklar Bölgesinde 4.500 TL” dedi.