Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği (TBDY) Değişiyor

Son zamanlarda yaşanılan depremler sonrasında hazırlanan yeni deprem yönetmeliği ile daha sağlam ve daha nitelikli binaların yapılması hedefleniyor.
Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği (TBDY) Değişiyor

Son zamanlarda yaşanılan depremler sonrasında hazırlanan yeni deprem yönetmeliği ile daha sağlam ve daha nitelikli binaların yapılması hedefleniyor.

Geçtiğimiz günlere yaşanılan depremlerin ardından sağlam ve güvenli konut ihtiyacı ile ilgili düzenlenen Yeni Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği (TBDY), daha sağlıklı binaların yapılması için düzenleniyor. Bu düzenleme ile yapı malzemeleri sektörünün sorumluluğu artıyor.

Üretiminin her safhasında inovasyonu odağına alan AKG Gazbeton İşletmeleri ODTÜ işbirliği ile geliştirdiği depreme dayanıklı ürünleriyle sektöre yön verirken bu kaçınılmaz doğal afete karşı daha sağlam binaların yolunu açıyor.

Türkiye Birinci Derece Deprem Bölgesi

Türkiye deprem bölgeleri arasında yer alıyor. Bunun beraberinde topraklarının yarısı birinci derecede deprem bölgesi olarak kabul ediliyor. Türkiye, en aktif deprem kuşağı olan Alp-Himalaya deprem kuşağında bulunuyor.

1999 yılında yaşanan deprem sonrasında önemli sayıda can ve mal kaybına yol açmıştı. Bunun beraberinde akıllara yapıların ne kadar dayanıklı olduğu geliyor. Son zamanlarda yaşanılan depremler de sağlam ve nitelikli yapıların ihtiyacını yeniden akıllara getiriyor.

Deprem Yönetmeliği Kapsamında İnşa Edilmesi Gerekir

Dünya çapında yaşanılan depremler sonrasında yapılan incelemeler ile binaların yıkılma nedeni yapı malzemelerinin yetersizliği ve temelin sağlam olmaması gösteriliyor. Bina deprem yönetmeliği kapsamında inşa edilir ise yaşanılacak hasar en aza inmiş olur.

Yönetmeliğin dışında inşa edilmesi, deprem sonrasında yaşanılacak hasarların çok büyük kayıplar yaşanmasına neden olur.

Bugüne Kadar Hazırlanan En Kapsamlı Deprem Yönetmeliği

Yaşanılan ve tecrübe edilen bu durumlardan yola çıkarak daha sağlam ve daha güvenli yapıların inşa edilmesi ile ilgili hazırlanan, Yeni Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği (TBDY) bugüne kadar Türkiye'de yayımlanmış en kapsamlı bina deprem yönetmeliği olarak düzenleniyor.

Henüz yürürlüğe girmeyen, kısa zaman içerisinde hayata geçecek olan yönetmelikle; yeni yapı tasarımı, mevcut binaların analizi ve güçlendirilmesinin dışında, deprem esnasında yapı sağlam kalsa bile oluşan dolgu duvar hasarları engellenecek ve deprem sonrası yapının güvenle kullanılması sağlanacaktır.

Yönetmelik, binalardaki duvarların hasar görmesini, duvarların çatlamasını ve devrilmesini önleyecek tedbirlere yer vermiyor.