Türkiye'de En Çok Konut Satılan İlçe Yine Orası Oldu

Türkiye'de konut satışı rakamları sektörün yakından takip ettiği önemli veriler arasında yer alırken 2008 yılının Ocak ayından 2017 yılının Aralık ayına kadar ülke sınırları içerisinde toplam 9 milyon 361 bin 941 adet konutun satışı yapıldı.
Türkiye'de En Çok Konut Satılan İlçe Yine Orası Oldu

Türkiye'de konut satışı rakamları sektörün yakından takip ettiği önemli veriler arasında yer alırken 2008 yılının Ocak ayından 2017 yılının Aralık ayına kadar ülke sınırları içerisinde toplam 9 milyon 361 bin 941 adet konutun satışı yapıldı. En çok konut satılan ilimiz ise Türkiye'nin gözbebeği İstanbul oldu. İstanbul'da söz konusu dönemde 1 milyon 904 bin 919 adet konut satıldı.

En Çok Konut Satılan İlçe Esenyurt Oldu

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan verilerin Ajans Press tarafından derlenmesi sonucunda elde edilen verilere göre son 2017 yılı içerisinde Türkiye'de en çok konut satılan ilçe ise İstanbul'un Esenyurt ilçesi oldu. 2017 yılında Esenyurt ilçesinde 39 bin 676 adet konut satılırken 2017 yılının Aralık ayı içerisinde de ilçede toplam 3 bin 238 adet konut satıldı.

Türkiye'de En Çok Konut Satılan İlçe Yine Orası Oldu

Her Keseye Göre Ev Var!

Esenyurt konut satışları grafiğinin bu kadar yüksek olmasının ana nedeni olarak ise konut fiyatlarının oldukça değişken olması gösteriliyor. Yani ilçede her bütçeye hitap etmeyi başaran farklı konut fiyatları bulunuyor. Bu sayede alt gelir grubu konutları ve üst gelir grubu konutları almak isteyen kişiler aynı ilçede buluşmayı başarıyor ve bu da konut satış rakamlarının yukarı yönlü hareket etmesini sağlıyor. Satışlar özellikle de Esenyurt - Beylikdüzü aksında yükseliyor.

Esenyurt Ortalama Konut Fiyatları Ne Kadar?

Esenyurt ilçesinde yer alan konut fiyatları ortalaması dikkate alındığında 100 metrekarelik dairelerin yaklaşık olarak 175 bin lira ile 200 bin lira arasında satıldığı görülüyor. Emlak yatırımı yapmak isteyen kişilerin en çok dikkat ettikleri veriler arasında yer alan konut amortisman süresi ise Esenyurt ilçesinde 15 yıl olarak belirleniyor. Yani Esenyurt ilçesinde konut yatırımı yapan kişiler bu yatırımlarının karşılığını 15 yıl içerisinde geri alıyor.

Konut Projeleri ve Metrobüs Hattı Bölgeye Olan İlgiyi Arttırıyor

Son dönemde çok sayıda konut projesine ev sahipliği yapan Esenyurt hem yapılan projeler hem de metrobüs hattı üzerinde yer alması sayesinde değerlenmeye devam ediyor. Özellikle de Esenyurt metrosu bölgeye olan ilgiyi arttırıyor. Yine Türkiye'nin en önemli projesi olan Kanal İstanbul projesi içerisinde yer alan Esenyurt konut projeleri içinde merkez haline gelmeye devam ediyor. Bölgeye yapılan yatırımların büyümesi ve yeni projeler ile İstanbul'da en çok konut satılan ilçeler sıralamasında uzun yıllar boyunca birincilik basamağında Esenyurt ilçesinin yer alacağı ön görülüyor. Kaynak: emlak365.com