Türkiye'nin Yurtdışı Yatırım Cirosu İçin Açıklama Geldi

Beklenen açıklama Ekonomi Bakanlı tarafından yapıldı. Bakanlıkça yapılan açıklamada Türkiye’nin yurtdışı yatırımlarının cirosu resmi olarak açıklandı.
Türkiye'nin Yurtdışı Yatırım Cirosu İçin Açıklama Geldi

Beklenen açıklama Ekonomi Bakanlı tarafından yapıldı. Bakanlıkça yapılan açıklamada Türkiye’nin yurtdışı yatırımlarının cirosu resmi olarak açıklandı.Ekonomi Bakanlığı tarafından 17 Nisan – 23 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen “Yurtdışı Yatırım Anketi”nin sonuçlanmasının ardından, anket sonuçlarına göre Türk firmalarının ülke dışında yaptığı yatırımlar ile toplamda 43.9 milyar Dolar ciro yaptı.

Yurtdışında Türk firmalarının yaptığı yatırımlarda 181.500 kişinin istihdam edildiği görülüyor. İstihdam edilen 181 bin 500 personelin 13 bini Türk vatandaşı ve 168 bin 500’ü de yabancı uyruklu kişilerden oluşuyor. Bunun yanı sıra, ankette yer alan verilere göre yapılan yatırımların Türkiye ile 2016 yılında yaptığı ticaretin hacmi 9.9 milyar dolar. Yani yaklaşık 10 milyar dolar civarında. Türkiye’den bu firmalarca yapılan ithalatın değeri ise 5.9 milyar dolar rakamlarına ulaşmış olduğu görülüyor.

Türkiye'nin Yurtdışı Yatırım Cirosu İçin Açıklama Geldi

Anket sonuçları Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından 16 Haziran 2017 tarihi itibari ile Uluslararası Yatırım Pozisyonu (UYP) verileri ile eş zamanlı olarak açıklandı. Yurtdışı Yatırım Anketi Uluslararası Yatırım Pozisyonu tarafında 2017 yılının Nisan – Mayıs ayları arasında yaptırılmış, söz konusu ankete 16002 yatırımcı katılmıştı.

Ekonomi Bakanlığı’nın Türk firmalarına yurtdışı yatırımları için destek verdiği biliniyor. Yatırımcılara her açıdan destek vermeyi hedefleyen bakanlık, DEİK Yurtdışı Yatırımlar İş Konseyi aracılığı ile girişimcilere ulaşıyor. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), bugün 44 milyar dolar rakamlarını gören dış yatırımların 2023 yılına gelindiğinde 100 milyar dolar seviyelerine çıkabileceğini düşünüyor. 25 milyar dolar değerindeki yatırımın 2005 – 20015 yılları arasında gerçekleştiğini belirten Kurul’un 100 milyar dolar beklentisi heyecan yarattı.

Rakamlara bakıldığında, Romanya, Polonya, Macaristan, Baltık ülkeleri ve gelişmekte olan Avrupa ülkeleri Türk yatırımcısını cezbetmiş görünüyor.