Türkler Ev Alırken İlk Önce Kendi Semtine Bakıyor

ERA Türkiye Gayrimenkul Direktör’ü Ufuk Şevki, Türk halkının ev alırken kendi semtinden ev baktığını açıkladı.
Türkler Ev Alırken İlk Önce Kendi Semtine Bakıyor

ERA Türkiye Gayrimenkul Direktör’ü Ufuk Şevki, Türk halkının ev alırken kendi semtinden ev baktığını açıkladı.

Yatırım yapmak isteyen vatandaşların ilk tercihleri arasında gayrimenkul yatırımı geliyor. Satın almak istediği konutu ararken de ilk önce kendi oturduğu semt üzerinden araştırma yapmaya başlıyor.

ERA Türkiye Gayrimenkul Direktör’ü Ufuk Şevki, küçük yatırımcının genellikle taşınmazı 20 kilometre çapında bir alanda aradığını vurguladı.

İlk kez ev alacakların yüzde 75'inin yaş ortalaması 35 yaş altı olduğunu belirten ERA Türkiye Gayrimenkul Direktör’ü Ufuk Şevki, ev satın alma süresinin 12 haftaya yayıldığını belirtti.

Yatırım Yapanların Yüzde 66’sı Evli

Ufuk Şevk, ev alımlarında en çok aramanın internet üzerinden yapıldığını ifade etti. Yapılan bir araştırma ile tüketicinin tercihini ortaya çıkardığını söyleyen ERA Türkiye Gayrimenkul Direktör’ü Ufuk Şevki; Gayrimenkul yatırımı yapacak kişilerin % 66’sı evli. Alıcıların yüzde 50’si ihtiyaçlarına cevap verecek gayrimenkulü bulup bulamayacakları konusunda, yüzde 25’inin ise kredi, tapu gibi yasal işlemlerden tedirgin olduğunu belirtiyor.

Alıcıların internet üzerinde yaptıkları araştırmalarında en çok dikkat ettikleri noktalar arasında; yüzde 80 oranla fotoğraf ve gayrimenkul detay bilgileri ve yüzde 40 oranla komşu demografisi...

Yüzde 50’si İş Yerine Yakın Kriterlerde Ev Bakıyor

Komşularının demografik yapısına büyük önem veren Türk halkının % 66’sı bu kritere uygun semtlerden, yüzde 50’si ise işyerine ulaşılabilme uygunluğuna göre ev arıyor.

Yüzde 30 oranında etki gösteren faktörlerden biri de bölgedeki okullar. Alıcıların toplu taşıma etkenine göre karar verme oranı ise yüzde 10 olarak belirtiliyor. Hızla yükselen gayrimenkul piyasası nedeniyle ev alacakların % 95’lik bölümü sabit faizli ev kredilerine yönelirken, ev satın almak isteyenlerin % 33’ü ev sahip olma arzusundan dolayı, yine yüzde 33’ü ise daha büyük bir eve sahip olmak istedikleri için satın alma davranışı gösteriyor” açıklamasını yaptı.

Alıcıların Yüzde 75’i 35 Yaş Altı

ERA Türkiye Gayrimenkul Direktör’ü Ufuk Şevki, ev alacak olanların yüzde 33’ünün ilk kez ev aldığını vurgulayarak; “Satın alma eğiliminde olan potansiyel müşterinin % 50’sinden fazlasının hali hazırda taşınmazı aradıklarını görüyoruz. Alıcıların yüzde 33’ünün ilk defa ev aldığını, yüzde 66’sının ise ikinci ya da daha fazla sayıda mülk satın alma tecrübesinin bulunuyor.

Ayrıca araştırmaya göre; ilk defa ev alanların yüzde 75’inin 35 yaş altı alıcılardan oluşuyor. Araştırmaya göre; alıcılar ortalama 12 hafta ev arıyorlar, satın alma işlemini gerçekleştirenlerin yüzde 40’ı internet, yüzde 33’ü danışman ve yüzde 5’i inşaat şirketi ve yüzde 1’i ise yazılı medya ilanı aracılığı ile evlerine sahip oluyorlar “ açıklamasını yaptı.