Üvey Çocuklara Miras Kalır Mı, Gayrimenkul Mirasından Hangi Şartlarda Pay Alabilirler?

Üvey çocuklar üvey anne veya babalarına direkt olarak mirasçı olabilirler mi? Üvey çocuklar gayrimenkul mirasından pay alabilirler mi? Üvey çocukların miras paylaşımında durumları nelerdir?
Üvey Çocuklara Miras Kalır Mı, Gayrimenkul Mirasından Hangi Şartlarda Pay Alabilirler?

Miras paylaşımına dair bazı hususlar merak uyandırmaya devam ediyor. Gayrimenkul mira spaylaşımları sıklıkla kişiler arasında sorun teşkil edebiliyor. Bu konuda araştırılan bir mesele de üvey çocukların mirastaki durumu oluyor. Üvey çocukların mirasçı olabilmelerine imkan var mı? Üvey çocuklar üvey anne veya babalarından hangi durumlarda miras alabilirler?

ÜVEY ÇOCUKLARA MİRAS KALIR MI?

Üvey çocuklara mira skalıp kalmayacağı sorusu oldukça merak edilen konular arasında yer alıyor. Kanuna göre miras direkt olarak soy bağı ile alakalı bir durumdur. Üvey çocukların üvey anne ve babaları ile aralarında herhangi bir soy bağı bulunmamaktadır. Dolayısıyla normal şartlar altında üvey çocukların mirasta herhangi bir hakları yoktur. Ancak özel bazı durumlarda üvey çocuklar da direkt veya dolaylı olarak mirasçı olma hakkı elde edebilmektedirler.

Kişi vefat etmeden önce üvey çocuğuna miras bırakma yolunu tercih edebilir. Yasal mirasçı olarak görülmese de kişiler menkul veya gayrimenkul tüm mal varlıklarında istedikleri gibi tasarrufta bulunup üvey çocuğa miras bırakabilirler. Vasiyetname ile bu şekilde üvey çocuklar mirasçı olabilirler. Ancak burada oldukça kritik bir durum bulunmaktadır. Kişinin öz çocuklarının mirasta saklı payları bulunmaktadır. Çocuklar babalarının mirasının yarısına saklı pay ile ortaktırlar. Dolayısıyla bu saklı paya girerek üvey çocuğa veya üçüncü bir kişiye miras bırakılamaz. Eğer bu şekilde miras paylaşımı yapılırsa hukuken bu geçerli olmayacaktır ve mahkeme kanalı ile şikayete bağlı olarak bozulacaktır.

Üvey çocukların dolaylı mirasçılıkları da mümkündür. Örneğin yasal olarak üvey babaya mirasçı olunamamaktadır. Ancak üvey baba eğer öz anneden önce vefat ederse anne yasal mirasçı olacaktır. Anneye kalacak olan miras da üvey çocuklara kalacaktır. Bu şekilde üvey çocuklar dolaylı olarak mirasçı olabilmektedirler.

Emlak365.com