Uzmanı Değerlendirdi: Satılık Ev Fiyatları Ne Zaman Düşer?

Konut fiyatlarında yaşanan artış tüm hızı ile devam ederken enflasyon rakamlarındaki sert yükseliş fiyatları daha da yukarıya çekti.
Uzmanı Değerlendirdi: Satılık Ev Fiyatları Ne Zaman Düşer?

Ev fiyatları büyük bir hızla yükselişini sürdürürken hem konut yatırımı yapmak hem de ev sahibi olmak isteyen kişiler fiyatlardaki yönü araştırmaya devam ediyor. Yükselen satılık ev fiyatları aynı zamanda ev kiralarını da yukarı çekerken alt gelir grubu vatandaşlar zor durumda kalmıştı.

Konut fiyatlarında yaşanan dalgalanma ekonomistlerin de sıkı takibi altında bulunurken enflasyon rakamlarında yaşanan yükseliş sona ermediği takdirde ev fiyatlarında bir düşüşün zor olacağı belirtiyor. Pandemi dönemi ilk patlak verdiği dönemde konut fiyatlarında yaşanan yükseliş geçici olarak değerlendirilmişti.

2023 DE EV FİYATLARI NE OLUR?

Konut fiyatlarında yaşanan yukarı yönlü hareketlilik tüm hızı ile devam ederken 2023'de konut fiyatları için ekonomistler yukarı yönlü hareketliliğin devam edeceği konusunda hem fikir oldular. Enflasyon artışında yaşanan yukarı yönlü hareketlilik düşmediği takdirde ev fiyatlarına indirim beklenmezken Merkez Bankası tarafından açıklanan son enflasyon raporu sonucunda yükselişin devam edeceği öngörülmüştü.

Konut üretiminin sınırlı olması, arsa fiyatlarının artması, inşaat maliyet endeksindeki yükseliş nedeni ile inşaat maliyetlerinin artması, yoğun mülteci göçü nedeniyle konuta olan talebin artması ile beraber fiyatlardaki yukarı yönlü çıkışın devam edebileceği belirtiliyor. Ancak, devlet tarafından sıfır konut üretimini teşvik edecek yeni düzenlemelerin hayata geçirilmesi, arsa fiyatlarının düşmesi gibi durumlarda konut fiyatlarında kademeli bir geri çekilme yaşanabileceği beklentisi bulunuyor. Konutta yeni trend bahçeli, müstakil ve teraslı evler olarak öne çıkarken bu evlerin fiyatlarında daha da artış yaşanabileceği belirtiliyor.

Haber Kaynağı: Emlak365.com