Yangına Karşı Bina Cephelerinde Taş ve Cam Yünü Kullanımı

İZODER Isı, Su, Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği'nin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İnşaat Mühendisi Ertuğrul Şen, 10 katın üzerindeki dairelerde yanmaz malzemelerin kullanılması gerektiğine dikkat çekti.
Yangına Karşı Bina Cephelerinde Taş ve Cam Yünü Kullanımı

İZODER Isı, Su, Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği'nin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İnşaat Mühendisi Ertuğrul Şen, 10 katın üzerindeki dairelerde yanmaz malzemelerin kullanılması gerektiğine dikkat çekti.

İngiltere'de 24 katlı bir binada yaşanan yangının ardından Türkiye'deki binaların yangına ne kadar dayanıklı olduğu yönetmelik ile açıklandı.

İZODER Isı, Su, Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği'nin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İnşaat Mühendisi Ertuğrul Şen, Türkiye yönetmeliğinin daha iyi olduğunu vurguladı.

İngiltere'de 24 katlı bir binanın dış cephesinde uygulanan kaplama malzemesinde kullanılan "poliüretan" adlı plastik köpüğün içerisine katılan yangın geciktirici özellikli 'Poliizosiyanurat' (PIR) maddesinin, yangının büyüklüğüne dayanamadığı tespit edildi.

Yanmaz Taş ve Cam Yünü

Türkiye'de yangın yönetmeliğine göre, 28.5 metreden fazla binaların dış cephesinde plastik köpük kullanılmasını yasaklıyor. 28.5 metreden az olan yapılarda, dış cephe tamamen plastik köpükle kaplansa da zeminin üzerindeki 1.5 metre ile pencere kenarlarının yanmaz taş ve cam yünüyle çevrilmesi gerektiği belirtiliyor.

İZODER Isı, Su, Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği'nin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İnşaat Mühendisi Ertuğrul Şen, Türkiye'de yangın yönetmeliğine göre, 10 katın üzerindeki cephelerde plastik malzemeden daha pahalı olan taş ve cam yünü denilen yanmaz malzemelerin kullanılması gerektiğini belirtti. Bir kamu hastanesi ve bazı 10 katın üzerindeki rezidanslarda plastik köpük malzeme tespit edildiğini söyleyen Ertuğrul Şen, ilgili birimlere bildirimde bulunulduğunu belirtti.

Türkiye Yönetmeliği Daha İyi

İZODER Isı, Su, Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği'nin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İnşaat Mühendisi Ertuğrul Şen; “FPA yangının cephe kaplama malzemesinden kaynaklı yayıldığını düşünüyor. Londra'da yanan binanın dış cephesinde kullanılan malzemenin adı ise ‘PIR' diye yazılan yangın geciktirici malzeme. Ancak yangının yükü çok fazla olduğu için bu yangın geciktirici malzeme de yangının büyüklüğüne dayanamıyor.

Yangın geciktirici malzeme ‘PIR' ise poliüretan dediğimiz köpük şeklinde bir plastik maddenin içerisine konuluyor. Poliüeratanın kendisi yanıcıdır. Ama içerisine geciktirici malzeme katıldığında yangını bir süre geciktirebiliyor.

Yangın geciktirici malzemesi ‘PIR' Türkiye'de kullanılmıyor. Çünkü yangın mevzuatımız buna izin vermiyor, uygun da değil. Londra'daki yangın yönetmeliği uygun görüyorsa bizim yönetmeliğimiz daha iyi demektir. Bu maddenin dış cephe mantolamada kullanılması beni çok şaşırttı.

Türkiye'de Üretilmiyor

Türkiye'de bu ürünü üreten sanayici yok. Çünkü piyasası çok az. Yanıcılık hassasiyeti olduğu için de piyasası yok. Terasa May'in de söz konusu yangın yönetmeliğini inceletme talimatı vermesi de burada bir sorun olduğunu gösteriyor" açıklamasını yaptı.

10 katın üzerindeki cephelerde plastik malzemeden daha pahalı olan taş ve cam yünü denilen yanmaz malzemelerin kullanılması gerektiği belirtiliyor.