Yatırımcının İlk Tercihi Topraktan Konut Almak

Topraktan konut satışları uzun yıllar önce kooperatifler sayesinde başlamıştı. Zaman içerisinde bu tarz satışlar inşaat firmalarının ortaya koyduğu projeler sayesinde gerçekleşmeye başladı ve gelişerek günümüze kadar geldi. Artık çok büyük inşaat firmaları kadar ,lokal ve küçük inşaat firmaları da topraktan daire satar hale geldi.
Yatırımcının İlk Tercihi Topraktan Konut Almak

Topraktan konut satışları uzun yıllar önce kooperatifler sayesinde başlamıştı. Zaman içerisinde bu tarz satışlar inşaat firmalarının ortaya koyduğu projeler sayesinde gerçekleşmeye başladı ve gelişerek günümüze kadar geldi. Artık çok büyük inşaat firmaları kadar ,lokal ve küçük inşaat firmaları da topraktan daire satar hale geldi.

Topraktan konut satışları uzun yıllar önce kooperatifler sayesinde başlamıştı. Zaman içerisinde bu tarz satışlar inşaat firmalarının ortaya koyduğu projeler sayesinde gerçekleşmeye başladı ve gelişerek günümüze kadar geldi. Artık çok büyük inşaat firmaları kadar ,lokal ve küçük inşaat firmaları da topraktan daire satar hale geldi. Bu ve başka sebeplerden dolayı inşaat ya da diğer bir ifade ile konut sektörü ülkenin lokomotifi haline geldi.

Topraktan Konut Almanın Avantajı

Tüketiciye uygun fiyat avantajı sunması en büyük artısı olarak rahatlıkla söylenebilir. Yüksek kazanç getirisi ve uygun ödeme kolaylığı da bir diğer avantajları arasındadır. Bu nedenle konut alıcısı topraktan konut alımını çok daha fazla tercih etmektedir. Oturum amaçlı ya da yatırım amaçlı olsun tüketicinin ilk beklentisi yüksek kazanç getirisidir. Özellikle İstanbul olmak üzere büyük şehirlerin birçok bölgesinde yatırım amaçlı konut alımları çok daha fazla yer tutmaktadır.

Yatırımcının İlk Tercihi Topraktan Konut Almak

Konut sahibi daireyi alıyor ve kısa süre içinde biten daireyi kredisi bitene kadar kiraya veriyor ve ardından yeteri kadar değer kazanmış daireyi satarak oldukça ciddi bir miktar kar elde etmiş oluyor. Hatta birçok inşaat firması senetle daire sattığından tüketici bankadan kredi alma ihtiyacı bile hissetmiyor. %25 - %30 gibi bir peşinatla topraktan daireye giriyor. Daire biter bitmez hemen kiraya verip kira geliri ile (bazen üzerine bir miktar ekleyerek) senetlerini ödüyor ve senetler ödenip borç bittikten sonra geçen zaman içinde daire yeteri kadar değer kazanmış oluyor ve ardından daireyi iyi bir kazançla satıyor.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Son 2 – 3 yıldır topraktan daireye girenler önceki yıllara nazaran daha az kar elde eder durumdadır. İnşaat ve arsa bedellerinin yüksek olması, dövizdeki yüksek artış hızı ve konut kredisi oranlarının istenen seviyeye bir türlü gelmemesi bunda en önemli etkendir. İşte, bu durum karşısında topraktan konut almaya niyetlenen tüketicilerin dikkat etmesi gereken detaylar vardır.

1000 daire ve üzerindeki kapasiteye sahip projelerden daire almaktan kaçınmak gerekir. Bu tür projelerde teslimattan sonra ikinci el pazarı için çok fazla alternatif oluşmaktadır ve bu durum daire sahibinin dairesini beklediği fiyata satamamasına neden olmaktadır. Eğer böylesine yüksek daire kapasiteli projelerden daire alanların hemen kazanç elde etmek gibi bir aceleleri yok ise site oturana ve sitenin ikinci el piyasası oturana kadar beklemeleri ve bu geçen zaman içinde dairelerini kiraya vermeleri en iyi seçenek olacaktır.

Daha düşük kapasiteli (300 ve altı) sitelerden daire almaya yönelmek çok daha mantıklı olacaktır. Ayrıca böyle bir projeden daire almaya kalkmadan önce özellikle sitenin hemen yakınındaki bölgelerde olan ikinci el daire piyasasını iyi araştırmak gerekir ve diğer taraftan kiralama potansiyeli de gözden geçirilmelidir.

Yatırımcının İlk Tercihi Topraktan Konut Almak

Bölgede bulunan rakip projeler iyi gözden geçirilmeli ve rakip proje analizi detaylı yapılmalıdır. www.emlak365.com sitesi olarak size önerimiz Rakip projenin artıları eksileri iyi değerlendirilmelidir. Gerek alınacak dairenin ve gerekse yakındaki rakip projelerin kapalı garaj durumu, havuz durumu, sosyal donatı durumu, merkeze yakınlığı, hava alanına yakınlığı, metroya yakınlığı, sitenin yaşam alanının büyüklüğü ve sitenin konut sayısı gibi pek çok parametre iyi gözden geçirilmelidir.

Konut alınan bölgede bir arz fazlası var ise yani talebin çok yukarısında daire sayısı var ise kar artışındaki hız beklenen seviyede olmayacaktır.

En önemli detay ise konut almaya karar verirken sadece firmanın ismine bakarak yatırım yapılmamalıdır. Ülkenin içinden geçtiği süreç, döviz kurunda oluşan dalgalanmalar, konut alınan bölgedeki daire stok durumu, bölgedeki mevcut fiyat yapısı ve bölgeye gelecek altyapı yatırımlarının durumu ve tarihi gibi pek çok detay iyi gözden geçirilmelidir.

Emlak365.com olarak yukarıda net olarak açıkladığımız bilgilerin ışığında konut almanın sadece sahip olunan para ile ilişkili bir durum olmadığı birçok detayın değerlendirilmesi sonucunda karar verilmesi gereken bir durum olduğu net olarak ortaya çıkmaktadır.

Serhat KARAMAN | Emlak365.com Özel Haber