Yeni İmar Yönetmeliği İçin Geri Sayım Başladı

Emlakta dengeleri değiştirecek Yeni Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği 1 Ekim 2017 tarihi itibari ile geçerli olacak.
Yeni İmar Yönetmeliği İçin Geri Sayım Başladı

Emlakta dengeleri değiştirecek Yeni Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği 1 Ekim 2017 tarihi itibari ile geçerli olacak.

Yeni Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği 1 Ekim 2017 tarihinde yürürlüğe giriyor.

Stüdyo Daireler Tarihe Karışıyor

Yürürlüğe giren Yeni İmar Yönetmeliği ile Ekim 2017 ile 1985 tarihli yönetmelik yürürlükten kalkacak.

1 Ekim 2017 tarihinde yürürlüğe girecek olan Yeni imar yönetmeliğine göre, en küçük konutun 1 oda ve 1 salon şeklinde planlanması zorunlu kılınacak. Bununla birlikte stüdyo dairelerin üretimi artık olmayacak.

Yeni imar yönetmeliğinde stüdyo daire yapımına izin verilmiyor.

En Az 12 Metrekare Oturma Alanı

Hayata geçirilecek yeni kontlarda yönetmeliğe göre her daire net en az 12 metrekare oturma alanı, 3 metrekare banyo, 3.30 metrekare mutfak veya pişirme yeri, 1.20 metrekare tuvalet ve 9 metrekare yatak odası olması zorunlu kılınıyor.

Kat Adedi Arttırılamayacak

Yeni imar yönetmeliğine göre 22 Mayıs 2014 tarihinden önce yapı ruhsatı almaya yönelik olarak işlemlere başlanılmış olan ve bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce veya sonra yapılan yapı ruhsatı başvuruları 1 Ekim 2017 tarihine kadar sonuçlandırılmak şartıyla, başvuru sahibinin isteği doğrultusunda ilgili işlem tarihinde yürürlükte olan yönetmeliğin 30 Mayıs 2013 tarihi ve sonrasında yürürlükte olan hükümlerine göre sonuçlandırılacak.

Yürürlüğe giren bu madde, yönetmelik hükümlerinin karma kullanımı ve yapının planla belirlenen kat adedini artırmak amacıyla uygulanmayacak. Bu amaçla yapı ruhsatı düzenlenemeyecek.

Eski Yönetmelik Geçerli Olacak

Kat karşılığı ve hasılat paylaşımı modelleri hariç olmak üzere, kamu kurum ve kuruluşlarınca bu yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce ihale kararı veya ihale tarihi alınmış veya ihalesi yapılmış olan ancak ruhsat düzenlenmemiş yapıların ruhsat işlemleri 1 Ekim 2017 tarihinden önce yürürlükte olan yönetmeliğe göre neticelendirilecek.

Ruhsatı düzenlenmemiş yapılar, eski yönetmeliğe göre sonuçlandırılacak. Yeni İmar Yönetmeliği 1 Ekim 2017 tarihinden itibaren geçerli olacak.