Yeni konut üretimi devlet tarafından desteklenecek mi?

Konut stoklarının çok ciddi oranda azalması ve talebin artmasıyla birlikte yeni konut inşaatları merakla bekleniyor. Ancak firmalar yüksek maliyetler nedeniyle adım atamıyor. Beklenti devlet desteği..
Yeni konut üretimi devlet tarafından desteklenecek mi?

Emlak365.com / ÖZEL HABER - Türkiye'nin en önemli sorunlarından birisi de konut olmaya başladı. Ülke genelinde hemen hemen her şehirde konut sorunları baş gösterirken bu alanda nasıl bir adım atılacağı hem sektörün hemde vatandaşların beklediği gelişmelerden.Sektör içinde temel beklenti ise hem firmaların teşvik edilmesi hemde vatandaşların desteklenmesi.

KONUT ÜRETİMİNE DEVLET TEŞVİKİ GELİR Mİ?

Pandemi süreci öncesinde düzenli olarak devam eden sistemde on binlerce konut sektöre kavuşturuluyordu. Orta ve yakın vadede Suriyeli sığınmacıların gelmesi ve talebin artması daha sonra pandemi sürecinin başlamasıyla üretimin durması, bu dönemde yaşanan ani dolar kuru çıkışları ve maliyetlerin artması daha sonra savaş gibi etmenler emlak sektörünü doğrudan vurdu.

Son üç dört yıllık sürece bakıldığında sadece demir ton fiyatlarından bile sürecin nasıl ilerlediği görmek mümkün. 2019 2020 yılı başında bir ton demir 3.500 TL ile 4.000 TL bandında yer alıyordu. Ancak pandemi süreci, dolar kuru fırlaması, savaşın ekonomik etkileri, lojistik ve tedarik sorunları ise bir ton demir 2022 nisan döneminde 15.000 TL seviyesinde yer alıyor. Maliyet artışları sadece demir fiyatlarıyla kalmayıp çimento, hazır beton birçok inşaat kaleminde bu oranlarda hatta daha yüksek seviyelerde oldu.

Sektör ne istiyor?

İnşaat sektöründe ise bu maliyet oranları firmaları çok zorluyor. Firmaların genel talebi ise sektörün bel kemiği konumunda olan kalemlerde KDV Teşviki gibi düzenlemeler. Maliyet oranlarının düşürülmesi durumunda ise daha uygun fiyatlarla konut üretiminin mümkün olacağı ve sektörün rahatlayabileceği ifade ediliyor.

VATANDAŞLARIN DA DESTEKLENMESİ GEREKEBİLİR

İnşaat ve emlak sektöründe yalnızca firmaların değil vatandaşların da desteklenmesi gerekebilir. Genel beklenti ise kamu bankaları başta olmak üzere bankacılık sektöründen kredi desteği sağlanması.

Daha önce pandeminin hemen ardından başlatılan 0.64 ve 0.74 faizi konut kredisi paketleri ile sağlanan desteğin 2022 döneminde de sağlanması. Düşük faizli konut kredisi kullanım imkanı verilmesi durumunda sektörde yeni bir canlanma olacağı belirtiliyor. Özellikle yüksek fiyatları nedeniyle satılamayan konutların satılması halinde firmaların da yeni projeler için adım atabileceği vurgulanıyor. Genel beklenti ise 1.20 ve 1.29 olan faiz oranlarının 0.99'a indirilmesi.