İstanbul'un Bazı İlçelerinde Konut Fiyatları Geriledi

Kredi borcu devam eden konutlar satılabilir mi ?Sarıyer'deki emlak fiyatlarında %4, Başakşehir' deki konut fiyatlarında %1.
İstanbul'un Bazı İlçelerinde Konut Fiyatları Geriledi

Kredi borcu devam eden konutlar satılabilir mi ?

Sarıyer'deki emlak fiyatlarında %4, Başakşehir' deki konut fiyatlarında %1.70 ve Beylikdüzü'deki dairelerde fiyatlarda %1 düşüşler gerçekleşti.

Yıldız Teknik Üniversitesi'ne bağlı olan Teknopark'taki Veri İşleme Merkezi tarafından yapılan araştırmada Sarıyer'deki , Başakşehir'deki ve Beylikdüzü'ndeki emlak fiyatlarında düşüşler olurken diğer ilçelerde enflasyon oranına göre düşük seviyelerde artışlar gerçekleştiği ortaya çıktı.

İstanbul'un Bazı İlçelerinde Konut Fiyatları Geriledi

Veri İşleme Merkezi tarafından yapılan araştırma çerçevesinde geçtiğimiz sene içerisinde İstanbul'da emlak fiyatlarında artışların evvelki seneye oranla gerilediği ortaya çıktı.

Emlak fiyatları bakımından Beykoz'daki konutlarda ve Beşiktaş'ta artışlar enflasyon oranını aşarken , 3 ilçe için düşüşler gerçekleşti . Emlak fiyatlarında evvelki sene içerisinde Sarıyer'deki fiyatlarda %4, Başakşehir'deki fiyatlarda %1.7, Beylikdüzü'deki fiyatlarda %1 düşüşler olduğu görüldü.

Artışların Düşük Olduğu Ortaya Çıktı


Emlak fiyatlarında Avcılar için değişiklik olmadığı görülürken, diğer bütün ilçelerdeki artışların enflasyon oranına göre düşük kaldığı görüldü. Şile'deki konutlarda fiyat artışlarının %0.30 olduğu görülürken, fiyat bakımından Üsküdar'daki konutlarda %0.80, Arnavutköy'deki konutlarda %0.85 , Çekmeköy'deki konutlarda %1.05 ,Kartal'daki konutlarda %1.08 , Ümraniye'deki konutlarda % 1.30 artış olduğu gözlendi.

İstanbul'un Bazı İlçelerinde Konut Fiyatları Geriledi

Geçtiğimiz sene içerisinde en büyük oranda artışların .08 ile Beykoz içerisinde gerçekleştiği kaydedilirken, Beşiktaş 'ta , Adalar'da %6.85 , Sultanbeyli'de %6.55, Büyükçekmece'de %6.45, Gaziosmanpaşa'da %6.30, Eyüp'te %5.65, Kağıthane'de %5.64, Sultangazi'de %5.55 ve Bakırköy'de %4.93 artışlar gerçekleşti.

Metrekare Fiyatlarında Beşiktaş'ta Artışlar Oldu


Araştırma sonuçlarına göre metrekare fiyatı bakımından Beşiktaş'ta fiyatlar 14.480 liradan 16.360 'a çıktığı görülürken, Beykoz için 8.692 liradan 9.980 liraya,Bakırköy için 8.635 liradan 9.062liraya, Kadıköy için 8.075 liradan 8.242 liraya, Beyoğlu için 6.340 liradan 6.440 liraya, Adalar için 5.850 liradan 6.250 liraya arttığı kaydedildi.

Satışta olan konutlarda metrekare bazında Sarıyer için 9.185 liradan 8.810 liraya gerileme görülürken, Başakşehir için 3.420 liradan 3.360 liraya ,Beylikdüzü için 2.270 liradan 2.250 liraya gerileme gerçekleştiği görüldü.

İstanbul'un Bazı İlçelerinde Konut Fiyatları Geriledi

Konut Fiyatlarındaki Artışlar Enflasyon Ve Dövize Göre Zayıf Kaldı


Veri İşleme Merkezi'nde görevli uzmanlar yaptıkları açıklamada , İstanbul için konut fiyatları artışının bazı ilçelerde durakladığını hatta azaldığını ve grafikler incelediğinde yapı değişikliği sinyallerinin gözlemlendiğini fakat fiyatlarda yalnızca 3 ilçe için gerileme gözlemlendiğini aktardı.

Uzmanlar darbenin gerçekleştirilmesi ,kredi notu düşürülmesi ve referandumun ekonomiyi olumsuz etkilediğini belirtirken ' Aslen bu problemli dönem içerisinde emlak sektörü umut vaat ediyor.'diye konuştu.

İstanbul'un Bazı İlçelerinde Konut Fiyatları Geriledi

Geçtiğimiz sene içerisinde konut fiyatları artışının düştüğünü vurgulayan uzmanlar ' Konut fiyatları dövize ve enflasyon oranlarına göre zayıf kaldı . Bu sonuç hem bizim araştırmalarımızda hem de Merkez Bankası tarafından yapılan araştırmalarda açıkca görülüyor. Konut fiyatlarında artışın döviz artışlarına göre zayıf kalması dolayısıyla emlak sektörü tarafından daha ayrıntılı araştırmaların yapılması gerekiyor. Bu düşük kalan artışlarda lüks konut fiyatlarındaki artışların da etkili olduğu ortada.' diye belirtti.