1 Ton Demir Fiyatı Zirveden Döndü, 2022 Demir ve Metal Fiyatları Düşecek Mi, Yükselecek Mi, Ne Olur Moody's Açıkladı!

Dolar kuru düştü, gözler demir fiyatlarına çevrildi. 2022'de demir fiyatları ne olur, demir düşecek mi, yükselecek mi, 2022 beklentileri ne yönde Moody's demir çelik sektörü beklentileri raporu!
1 Ton Demir Fiyatı Zirveden Döndü, 2022 Demir ve Metal Fiyatları Düşecek Mi, Yükselecek Mi, Ne Olur Moody's Açıkladı!

Dış piyasada yaşanan ekonomik dalgalanma, iç piyasada ise dolar kurunda yaşanan yükseliş ile rekor seviyeye ulaşan demirin ton fiyatı 15 bin TL seviyesine dayanarak şantiyelerde işleri durma noktasına getirmişti. Demir tüccarları kurlardaki oynaklık nedeni ile günlük hatta saatlik fiyat belirlemeye başlarken sektör dolar kurunda yaşanan düşüş ile rahat bir nefes almıştı.

Demirin ton fiyatı yeniden 10 bin TL seviyesinin altına düşerken inşaat sektöründe çarklar yeniden dönmeye başlamıştı. 2021 senesinde yaşanan dalgalanmanın ardından gözler yeniden 2022 senesine çevrilirken "2022 de demir fiyatları ne olur, düşer mi, ne zaman düşecek, yükselir mi?" sorusuna Moody's yanıt verdi.

METAL FİYATLARI 2022 YILINDA NE OLUR, 2022 DE DEMİR CEVHERİ FİYATLARI NE OLUR, YORUMLAR?

2022 yılında demir fiyatları için beklentiler araştırma konusu olurken Moody's tarafından yayımlanan rapor 2022 yılı için daha ılımlı bir tablo çizdi. Demir cevheri için beklentilerini değerlendiren özel bir rapor yayımlayan Moody's 2022 demir fiyatları için kötümser açıklamalarda bulundu.

Moody's 2022 yılında sıkışık demir demir cevheri arzı ile fiyatların önceki yılların üzerinde tutunmayı başarsa da sonrasında fiyatların 2016 ve 2019 seneleri arasında olduğu gibi ton başına ortalama 70 - 80 dolar civarında tutunacağını öngördü.

1 Ton Demir Fiyatı Zirveden Döndü, 2022 Demir ve Metal Fiyatları Düşecek Mi, Yükselecek Mi, Ne Olur Moody's Açıkladı!

ANKARA, İZMİR VE İSTANBUL DA ŞU ANDA DEMİR FİYATI KAÇ TL, 1 TON DEMİR FİYATI NE KADAR OLDU?

Dolar kurunun büyük bir hızla düşerek 18 TL seviyesinden 11 TL seviyesinin altına gerilemesi ile demir fiyatları da düştü. Demirin ton fiyatı İstanbul'da 10 bin TL sınırının hemen üzerinde 10 bin 10 TL'ye satılırken Ankara'da 8'lik inşaat demiri fiyatı ise 10 bin TL olarak belirlendi.

İzmir'de 8'ik inşaat demiri fiyatı 10 bin TL sınırının altına düştü ve 9 bin 900 TL'den satılmaya başlandı. Demir fiyatları için iç piyasada dolar kuru, dış piyasada ise demir cevheri fiyatı olarak takip edilmeye devam edilecek. Dolar kurunun bu seviyede tutulması ya da daha da aşağıya çekilmesi durumunda demir fiyatlarındaki düşüşün devam etmesi ağırlıklı beklenti olarak sürüyor.