Amerika'nın Yeni Konut Akımı 'Ohana Tiny House'

Dünya nüfusunun hızla artması, çok katlı binaların şehir hayatına kattığı olumsuzluklar nedeni ile tercih edilmemesi insanları alternatif çözümler aramaya itiyor.
Amerika'nın Yeni Konut Akımı 'Ohana Tiny House'

Dünya nüfusunun hızla artması, çok katlı binaların şehir hayatına kattığı olumsuzluklar nedeni ile tercih edilmemesi insanları alternatif çözümler aramaya itiyor. Üretilen konut projeleri içerisinde konut metrekareleri hızla düşmeye devam ederken inşaat sektörünün en önemli önceliği artık küçük ama kompakt tasarıma sahip olan kullanışlı evler üretmek oluyor.

Bunlardan biride Amerika'da giderek yaygınlaşan Ohana Tiny House konut akımı olarak öne çıkıyor. Doğa ile iç içe bir yaşamı garanti eden bu yeni evler sadece 55 metrekarelik büyüklüğe sahip. Amerika'da son dönemde bu minik evleri tercih eden sayıların kişileri artış gösteriyor ancak yaşanan bu artış beraberinde tartışmaları da getiriyor. Uzmanlar 55 metrekarelik bu evlerin sağlıklı birer yaşam alanı olamayacağını savunsa da özellikle de gençler arasında Ohana Tiny House akımı giderek yayılıyor.

Amerika'nın Yeni Konut Akımı 'Ohana Tiny House'

Ohana Tiny House Ne Demek?

Ohana kelimesi Hawaii kültürüne göre "aile" anlamına gelmekte olup Tiny House ise küçük ev demektir. Yani hepsini birleştirdiğinizde Ohana Tiny House Türkçe'ye küçük aile evi olarak çevrilmektedir. Doğa dostu evler olarak tasarlanan bu evler küçük alanda mümkün olan en konforlu yaşamı sürmek adına tasarlanmıştır.

Amerika'nın Yeni Konut Akımı 'Ohana Tiny House'

Evler Birbirleri İle Birleştirilebiliyor

Ohana Tiny House evlerinin en büyük avantajı ise kalabalık aileler için lego gibi birbirine geçmeli olarak tasarlanması olarak öne çıkıyor. Biraz daha büyük bir yaşam alanına ihtiyaç duyan kişiler isterlerse iki evi birbirine bağlayabiliyorlar. Düşük karbon izi oranları ile çevreci olduğunu kanıtlayan evler genelde 4 kişilik ailelerin dahi rahatlıkla yaşayabileceği çevre dostu bir ev sahibi olunmasını sağlıyor.

Amerika'nın Yeni Konut Akımı 'Ohana Tiny House'

Düşük Maliyet İle Ucuz Ev Arayanlara Hitap Ediyor

Konut fiyatlarının sürekli olarak yükseldiği günümüzde ucuz ev sahibi olmak isteyen kişilere hitap eden Ohana Tiny House evlerinde sunulan en büyük avantajlardan biride diğer konutlara oranla çok daha ucuza satılması oluyor. Aydınlık, ferah, işlevsel ve tasarım harikası olan evler aynı zamanda ucuza da satıldığı için son dönemde Amerika'da dikkat çeken bir konut trendi olarak öne çıkıyor. Kaynak: emlak365.com