Bağdat Caddesi'ndeki Konut Fiyatlarında Büyük Düşüş

Bölgerele göre farklılık gösteren düşüş oranlarının bazı yerlerde % 30 bazı yerlerde ise % 40'ları bulduğu belirtildi.
Bağdat Caddesi'ndeki Konut Fiyatlarında Büyük Düşüş

Bölgerele göre farklılık gösteren düşüş oranlarının bazı yerlerde % 30 bazı yerlerde ise % 40'ları bulduğu belirtildi. İstanbul'un en kritik bölgelerinden birinde bulunan Bağdat Caddesi'nin kentsel dönüşümün etkilerini en sık yaşayan bölgelerden biri olduğuna dikkat çekildi.

Geçtiğimiz yıllarda % 85 dolaylarında artan arsa maliyetleri sonucu artış gösteren konut fiyatları hakkında konuşan Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) Başkanı Melih Tavukçuoğlu, Bağdat'ta konut fiyatlarının geçtiğimiz 2 yıl içerisinde ciddi oranlarda düşüş gösterdiğini belirtti. Hatta öyle ki konut satış oranlarındaki düşüşlerin bulundukları bölgelere göre yer yer % 30'ları yer yer ise % 40'ları bulduğu bilgisi dikkatleri çekti.

Bağdat Caddesi'ndeki Konut Fiyatlarında Büyük Düşüş

% 40 Oranında Düşüş


Bölgerele göre farklılık gösteren düşüş oranlarının bazı yerlerde % 30 bazı yerlerde ise % 40 'ları bulduğu belirtildi. İstanbul'un en kritik bölgelerinden birinde bulunan Bağdat Caddesi'nin kentsel dönüşümün etkilerini en sık yaşayan bölgelerden biri olduğuna dikkat çekildi. Bağdat Caddesi'nde ortalama her yıl bin binanın kentsel dönüşüm nedeniyle yıkıldığı ve yenisinin yapıldığı belirtilirken on beş bin binanın henüz yıkılmadığı ve yıkılmasının beklendiği belirtildi. Bağdat'ta konut fiyatlarının kentsel dönüşüm nedeniyle düştüğü ve kentsel dönüşümün önümüzdeki yaklaşık yirmi yıl daha devam edeceği belirtildi. Sektörde oluşan bu durum sonucunda fazlaca üretilen konut, bölgede faaliyet gösteren müteahhitler haricinde başka bölgelerde çalışan müteahhitleri de bölgeye çekerek alanda konut stoğunun oluşmasına neden olduğu belirtildi. Önceden yapılan satış oranlarına kıyasla konut satışları daha uzun süreye yayıldığı için eskiden topraktan satışa sunulan projelerin şimdilerde projeler tamamlandıktan sonra alıcı ile buluştuğuna dikkat çekildi. Bağdat Caddesi'nde faaliyet gösteren müteahhit sayısının artışı ile birlikte kat karşılığı anlaşmaların % 75'lerden % 65'lere gerilediği ve satış sürelerinin uzamasına bağlı olarak konut fiyatlarının düştüğü belirtildi.

Metrekaresi 6-8 Bin Liraya Konut


İstanbul'da gözde mekanlardan olan Caddebostan, Suadiye, Göztepe ve Erenköy gibi bölgelerde konutlar metrekaresi 15-20 bin dolaylarında alıcı bulurken oradaki fiyatlar da 10-15 bin liraya kadar düştüğü bilgisi verildi. Bağdat'ta konut fiyatlarının da bulunduğu lokasyona göre değişiklik gösterdiği ve caddenin üst kısmında bulunan konutların metrekare olarak fiyatlarının 10-12 bin liradan 6-8 bin liraya kadar gerilediği belirtildi. Bu düşüş oranlarının ise genele göre düşünüldüğünde yaklaşık % 40'ları bulduğuna dikkat çekildi.