Bakan Özhaseki: 300 Milyar Liralık Bela Kapıda Bekliyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İstanbul'da 600 bin konutun risk altında olduğunu belirtti.
Bakan Özhaseki: 300 Milyar Liralık Bela Kapıda Bekliyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İstanbul'da 600 bin konutun risk altında olduğunu belirtti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Bursa'nın Yıldırım ilçesinde "Ulus kentsel dönüşüm" alanında incelemeler yaptı.

600 Bin Konut Risk Altında

Bursa'nın Yıldırım ilçesinde, 800 dairelik "Ulus kentsel dönüşüm” alanında incelemeler yapan Mehmet Özhaseki, İstanbul için, 600 bin bağımsız birimin risk altında olduğunu belirtti.

Bursa’da incelemeler sırasında açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki; "7 büyük depremin beklendiğini ve depremlerden önce yenileme yapılacağını belirterek; “Geçenlerde deprem profesörü olan bir hocamızın beyanatı vardı. ‘Eğer İstanbul’da düşünülen deprem gerçekleşirse güvenliğimiz, bağımsızlığımız tehlikeye düşer’ diyor. Allah korusun, bu söz çok abartılı gelebilir.

Ancak bu gerçeği de bilmemiz lazım. Hakikaten deprem uzmanlarının da ifade ettiği gibi Marmara ve açıklarında 7 ve üzeri şiddetli deprem gelecekte bizi bekliyorsa İstanbul’da yaklaşık 600 bin bağımsız birimin riskli olduğunu biliyoruz. Hazırlık yapıyoruz.

Deprem gelmeden önce yenileme istiyoruz. Birçok çalışmalarımız, tedbirler var.Allah korusun biz bu hazırlıkları yapmadan deprem olursa karşımıza çıkacak hasarı ve belayı düşünemiyoruz” açıklamasını yaptı.

İstanbul’da 7 Büyük Deprem

Mehmet Özhaseki, Marmara depremi ile ilgili açıklamasında; “Ne kadar deprem uzmanı varsa ortalamalarını aldım. Şunu söylüyor hepsi de; İstanbul açıklarında bir deprem var ve şiddeti 7’nin üzerinde. Dedikleri en geç 2030. 7,5 milyon binayı özellikle söylüyorum. Yılda 500 bin binayı dönüştürecek finans gücü nasıl sağlanacak bu önemli. Bizim yaptığımız hesaplarda, İstanbul’da dönüşümü yanlış yapıyorlar” dedi.

600 Bin Konutun Yapımı 90 Milyar Lira

Mehmet Özhaseki, 250-300 milyar liralık belanın yaklaştığını, İstanbul’da 600 bin konutun yapım maliyetinin 90 milyar lira olduğunu belirterek; “Alt yapı maliyeti ve o evlerin yıkıldığı sokaktaki arabalar dahil çıkacak hasar bir o kadar artar. İçlerinde evlerimizin değeri kadar eşyalarımız da var.

Bir o kadar da zarar oradan çıkacak. Neredeyse 250-300 milyar liralık bela kapıda bekliyor.Bunlarında ötesinde insanların yakınlarını ve en sevdiklerini kaybettiklerini de düşünmeliyiz.

Şu an deprem olmuş, her taraf yıkılmış, Sabah 09.00’da kalkıp da işe giden kimseyi bulamazsınız. İş kaybı olur. Bu zararları da yan yana getirdiğimiz zaman neredeyse altında kalkamayacağımız bir bela bizi bekliyor” açıklamasında bulundu.