Ev Alırken Adım Adım Yapmanız Gerekenler

Hayallerinizdeki evi satın alırken bazı hususlara dikkat etmeniz gerekiyor. Haberimizde saydığımız başlıklar ev satın alırken sizlere yardımcı olacaktır.
Ev Alırken Adım Adım Yapmanız Gerekenler

Hayallerinizdeki evi satın alırken bazı hususlara dikkat etmeniz gerekiyor. Haberimizde saydığımız başlıklar ev satın alırken sizlere yardımcı olacaktır.

İlk evini almak isteyen vatandaşlar için en zor kısım, nereden başlanacağı konusunda karar verememesi. Kira ödemek istemeyip ev sahibi olmak isteyenler bu süreci nasıl değerlendireceği konusunda kararsız kalıyor.

Ev almak için uzun ve yorucu bir yoldan geçmeniz gerekebilir. Eğer planlı bir şekilde hareket ederseniz bu zorlu süreci kolay bir şekilde atlatabilirsiniz.

Bu süreci kolaylaştırmanıza yardımcı olacak birkaç adımı sizlere sunuyoruz.

Peşin Paranızı Belirleyin

Ev sahibi olmak istiyorsanız ilk yapmanız gereken birikiminizi kontrol etmek. Bir konutu satın alırken yüzde 20’sini peşin vermek durumundasınız. Son dönemlerde Türkiye'de konutta kredi kullanım oranı geçtiğimiz aylarda yüzde 80'e kadar yükseldi.
Bundan dolayı ne kadar peşin paranızın olduğunu bilmeniz gerekir.

Kredi Puanınızı Kontrol Edin

Bankalar, önceki dönemlerdeki kredi ve kredi kartı borçlarınıza yaptığınız ödemler sonucunda belirlenen kredi notunuza göre değerlendirme yapar. Bu sizin kredi borcunuzu nasıl ödeyeceğinizi gösteren bir nevi referansınız olur.
Bankalardan aldığınız kredi puanınız ne kadar yüksek ise konut kredisi alma olasılığınız da o kadar yüksek olur. Eğer geçmiş dönem içerisinde kredi veya kredi kartı borçlarınızı düzenli olarak ödememişseniz banka size kredi vermek istemeyecektir.
Ev sahibi olmadan önce kredi puanlarınızı öğrenin. Kredi notunuzu herhangi bir bankadan öğrenebiliyorsunuz.

Kredi Çekerken Bankanızı İyi Seçin

Kredi puanınız yüksek ise konut kredisi almanızda o oranda yüksek olur. Kredi çekmeniz için herhangi bir sorun yok ise kredi çekeceğiniz bankayı seçerken dikkat etmeniz gerekir. Konut kredisi çekeceğiniz bankanın faiz oranları kadar sunacağı vadeler ve kolaylıkları da değerlendirirken dikkat etmelisiniz.

Konut kredisi yüksek meblağlı ve uzun vadeli bir kredi türüdür. Bundan dolayı daha dikkatli kararlar vermeniz gerekir. Banka seçerken; çekeceğiniz kredi miktarından, ödeme vadesine, faizine kadar birçok kritere dikkat etmelisiniz.

İstediğiniz Özellikleri Belirleyin

Birikiminize baktınız, bankalardan kredi notunuzu öğrendiniz, konut kredisi için uygunluğunuzu öğrendiniz, sıra bütçenize uygun ve istediğiniz yapıda ev bulmaya geldi.Nerede istediğinize, birinci el mi yoksa ikinci el mi olacağına, ne kadar büyüklükte ve istediğiniz kriterlerin neler olduğunu belirleyin.

Satın almak istediğiniz evin bulunduğu lokasyonu, ulaşım araçları, ulaşım araçlarına mesafesi, sosyal alanlara olan yakınlığı, alışveriş yapılacak mağazalar ve marketlerin yakın olması önemli bir etken.
Konut sahibi olurken alacağınız evin bu özelliklerine dikkat etmeniz gerekir.

Uzman Bir Gayrimenkul Danışmanı Seçin

Profesyonel bir gayrimenkul danışmanı ile anlaşmanız işinizi daha da kolay hale getirecektir. Daha fazla evi daha kısa sürede görmenize yardımcı olacaktır.

İşinde uzman olan gayrimenkul danışmanı, bütçenize ve talebinize uygun evi kısa süre içerisinde bulmanıza yardımcı olacaktır.