Ev Kiralamak Mı, Satın Almak Mı Mantıklı?

Konut sahibi olmak ile kiracı olarak kalmak arasında karar vermek konusunda en önemli belirleyen kişinin kendi mali koşullarıdır.
Ev Kiralamak Mı, Satın Almak Mı Mantıklı?

Konut sahibi olmak ile kiracı olarak kalmak arasında karar vermek konusunda en önemli belirleyen kişinin kendi mali koşullarıdır.

Kişinin uygun koşullara sahip olması yani konut yatırımı yapmak için gerekli kaynaklara sahip olması durumunda kesinlikle kiracı olarak kalmak yerine konut sahibi olmak seçeneğini tercih etmesi gerekir. Ülkemiz konut sahibi olma oranları açısından karşılaştırıldığında ne yazık ki diğer Avrupa ülkelerine oranla oldukça geride kalıyor. Bunun nedeni insanların büyük bir borç altına girmekten çekinerek kiracı kalmayı tercih etmeleri olarak gösteriliyor. Peki, ev kiralamak mı, satın almak mı mantıklı?Kredi Çekip Ev Almak Mı, Kirada Oturmak Mı?

Aslında "ev almak mı yoksa kirada oturmak mı mantıklı?" sorusuna verilecek olan yanıt kişinin içerisinde olduğu koşullara göre değişmektedir. Örneğin kişi hali hazırda kirada oturuyor ve elinde ev almaya yetecek kadar nakit para birikimine sahipse bu durumda kesinlikle ev almalıdır. Konut kredisi ile ev almak konusunda ise kişinin kendi mali hesabını çok iyi yaparak bu soruya yanıt vermesi gerekir.

En önemli karar aylık ödenecek olan tutarı doğru belirleyerek mümkün olan en düşük vadede konut kredisi kullanabilmektir. Çünkü konut kredisi vadesi uzadıkça kişinin ödeyeceği toplam konut kredisi faizi yükselir ki bu da konut alım maliyetinin artması anlamına gelir. Örneğin 120 ay vadeli konut kredisi ile 60 ay vadeli konut kredisi taksit ödemeleri arasında çok büyük bir fark bulunmamasına rağmen uzayan vade nedeniyle bankaya ödenen toplam faiz maliyeti nerede ise yarı yarıya artmaktadır. Aylık ödeyeceğiniz faiz yükünün büyük bir bölümü kira bedeline tekabül edeceği için maddi imkanınız el veriyorsa kesinlikle kredi kullanarak ev satın almak tercih etmeniz gereken yöntemdir.Ne Kadar Faiz, Ne Kadar Kira Ödersiniz Hesaplayın!

Kirada oturmak yerine ev satın almaya karar verirseniz ikisi arasındaki farkı hesaplayarak işe başlayabilirsiniz. Günümüzde ortalama konut kiraları tercih edilen semte ve konutun özelliklerine bağlı olarak değişmektedir. Biz aylık kira bedelini 750 lira olarak hesaplar ve her sene kiraya 50 lira zam geldiğini kabul edersek kişinin 5 senede ödeyeceği kira bedeli birinci sene 9 bin lira, ikinci sene 9 bin 600 lira, üçüncü sene 10 bin 200 lira, dördüncü sene 10 bin 800 lira ve beşinci sene 11 bin 400 lira olmak üzere toplamda 51 bin lira olacaktır. Yani 5 senelik kira bedeli 51 bin liradır. Aynı kişi 5 yıl vadeli 200 bin lira konut kredisi kullanırsa toplamda 81 bin 264 lira faiz öder. Bu tutar kira bedelinden düşülürse sadece 30 bin 264 liralık bir faiz yükü ile kendi evinizin sahibi olmuş olursunuz. Kaynak: emlak365.com