Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projeleri Büyük Batağa Dönüştü

İstanbul'da kentsel dönüşümün ilk başlatıldığı bölgelerden biri olan Fikirtepe kentsel dönüşüm projelerinin büyük bir rant kapısına dönüştürülmesi nedeni ile kan kaybı yaşamaya devam ediyor.
Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projeleri Büyük Batağa Dönüştü

İstanbul'da kentsel dönüşümün ilk başlatıldığı bölgelerden biri olan Fikirtepe kentsel dönüşüm projelerinin büyük bir rant kapısına dönüştürülmesi nedeni ile kan kaybı yaşamaya devam ediyor.

Hem müteahhitlerin hem de taşınmaz sahiplerinin kendi çıkarlarının peşine düşmesi Fikirtepe'de kentsel dönüşümün tıkanma noktasına gelmesine neden olurken mağdur kişi sayısı da giderek artıyor. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ise bölgede ortaya çıkan kentsel dönüşüm bataklığına dikkat çekiyor.

İlk Sorun Fikirtepe Pana Yapı İle Ortaya Çıkmıştı


İlk etapta kentsel dönüşüm projeleri ile Fikirtepe'ye hızlı bir giriş yapan Pana Yapı bu hızı sürdüremeyerek büyük bir çıkmazın içerisine girmişti. Fikirtepe'de gerçekleştirdiği projelerden biri tamamlanmasına rağmen iskan belgesi alamazken diğer iki tanesinde ise inşaat hafriyat izni alınmasına rağmen halen inşaat çalışmaları başlanmamış durumda. Bu nedenle ne yazık ki hak sahipleri kentsel dönüşüm kira yardımı ödemesi alamıyorlar ve yaşanan mağduriyetin seviyesi artıyor.

Evim Kadıköy Fikirtepe Son Durum Ne?


Fikirtepe kentsel dönüşüm projesi denildiğinde akla ilk gelenlerden biri olan Evim Kadıköy konut projesi bölgede ilk yarım kalan projelerden biri olarak öne çıkıyor. Projenin yarım kalmasının ardından vatandaşların mağdur olmasının önüne geçilmesi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin iştirakleri arasında yer alan KİPTAŞ hemen devreye sokulmuştu. Projeden yabancı yatırımcıların da konut almaları olayın uluslararası bir skandala dönüşmesine neden olacak gibi görünüyor. Projeye KİPTAŞ'ın dahil olması ile beraber inşaatta hız artarken bu sefer söz verilen teslim tarihinde tamamlanmasına kesin gözü ile bakılıyor.

Fortis Sinanlı Yeni Kadıköy


Yapımına büyük umutlarla başlanan ancak bir süre sonra umutların boşa çıktığı bir diğer Fikirtepe konut projesi de Fortis Sinanlı konut projesi olarak öne çıkıyor. İnşaat çalışmalarının faal olarak yürütüldüğü Fortis Sinanlı şikayet verileri incelendiğinde ise kira yardımı konusu başta olmak üzere inşaat bildirimleri gibi farklı konularda da daire alan kişilerin pişmanlık yaşadıkları görülüyor.

Gecekondular Bir Türlü Yıkılamıyor


Yol kenarında bulunan bölgelerde gecekondular yıkılarak depreme dayanıklı binalara dönüştürülürken iç kısımlarda kalan gecekondularda ise hayat devam ediyor. Gecekonduların büyük bir hızla yıkılması ve yerine depreme dayanıklı konutların inşa edilmesi kısa sürede gerçekleştirilmesi gereken önemli adımlar arasında yer alıyor.