Günlük Kiralık Evlere Ceza Yağmuru

Son yıllarda sayısı hızla artan günlük kiralık evlere yapılan denetimler devam ediyor. İstanbul'da yapılan denetimlerde en çok işlem yapılan ilçe Fatih oldu.
Günlük Kiralık Evlere Ceza Yağmuru

Son yıllarda sayısı hızla artan günlük kiralık evlere yapılan denetimler devam ediyor. İstanbul'da yapılan denetimlerde en çok işlem yapılan ilçe Fatih oldu.

Son dönemlerde günlük ve saatlik ev kiralama sayısı oldukça arttı. Günlük ev kiralamalarına gelen uygulama ile bu evlerin kullanımı yasaklandı.

Son zamanlarda sıkça duyulan günlük kiralık evlere yapılan denetimler devam ediyor. Yılbaşından 15 Ağustosa kadar bin 683 konut mühürlenirken, 10 milyon lirayı aşkın da idari para cezası kesildi.

10 Milyon Lira İdari Para Cezası

İllegal faaliyetlerin önüne geçilmesi için Emniyet Genel Müdürlüğü'nün aldığı tedbirlerin ardından bir süre önce Maliye Bakanlığının kiralamalarda belge zorunluluğu getirmesiyle, denetimler yapılmaya başlandı.

İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü koordinasyonunda gerçekleştirilen denetimlerde yılbaşından 15 Ağustosa kadar 10 milyon lirayı aşkın idari para cezası kesildi.

683 Ev Mühürlendi

Yapılan denetimler sonucunda da bin 683 yer de mühürlendi. İstanbul'da yapılan denetimler sonrasında en çok işlem yapılan ilçelerin başında Fatih, Esenyurt ve Beyoğlu geliyor.

İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz, yaptığı açıklamada, günlük kiralık evlerin denetimi için müdürlük koordinatörlüğünde İstanbul'un 39 ilçesinin kaymakamlık ve belediyeleri ile denetim komisyonları oluşturduklarını bildirdi.

Yasal İşlemler Başlatıldı

Coşkun Yılmaz, gelen şikayetler, internet siteleri üzerinden gelen ihbarlar üzerine gayri resmi günübirlik kiralanan yerler hakkında denetim ve baskınların hızla yapıldığını belirterek, yasal işlemlerin başlatıldığını belirtti.

2 Bin 306 Eve Yasal İşlem Yapıldı

Yılbaşından bu zamana kadar yapılan denetimlerin hız kesmeden devam ettiğini belirten Coşkun Yılmaz, en çok işlem yapılan ilçenin Fatih olduğunu belirterek; “Günübirlik kiralanan yerlerle ilgili 678 sayılı Kanun Hükmünde Kararname doğrultusunda yılbaşından beri yapmakta olduğumuz denetimler artarak devam etmektedir. Ocak ayından itibaren 15 Ağustos itibarıyla toplam 6 bin 743 denetleme gerçekleştirilmiştir.

Bunların 2 bin 306'sına yasal işlem yapılmış olup bin 153 adedine toplam 10 milyon 329 bin 527 lira idari para cezası uygulanmıştır. İçlerinden bin 683 adedine de mühürleme tutanağı ve işlemi gerçekleştirilmiştir. En çok işlem yapılan ilçeler Fatih, Esenyurt, Beyoğlu, Bakırköy, Bahçelievler, Pendik şeklinde sıralanmaktadır" açıklamasını yaptı.

Günlük kiralık evlere yapılan denetimlerde, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından kimlik bildirimi yapılmasının zorunlu hale getirilmesinin ardından Maliye Bakanlığı da kiralamalara belge zorunluluğu getirerek alınan tedbirlere katkı sağladı.