Hasankeyf'e 710 Modern Konut İnşa Ediliyor

Batman Hasankeyf'e yapılan 710 konutun çalışmaları devam ediyor. Hasankeyf ilçesinde yaşayan vatandaşlar inşa edilen modern konutlara taşınmak için gün sayıyor.
Hasankeyf'e 710 Modern Konut İnşa Ediliyor

Batman Hasankeyf'e yapılan 710 konutun çalışmaları devam ediyor. Hasankeyf ilçesinde yaşayan vatandaşlar inşa edilen modern konutlara taşınmak için gün sayıyor.

Ilısu Barajı ve HES Projesi'nde, 31 Aralık 2017'de suyun tutulmaya başlanması planlanıyor. Su altına kalacak Hasankeyf'te yaşayan vatandaşlar için yeni yerleşim yerinde 710 modern konut hayata geçirilecek.

Taşınmak İçin Gün Sayıyor

Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santral (HES) Projesi nedeniyle su altında kalacak Batman'ın Hasankeyf ilçesinde yaşayan vatandaşlar, inşası süren yeni konutlara taşınmak için gün sayıyor.

Kaymakamlık, İlçe Jandarma Komutanlığı, İlçe Emniyet Müdürlüğü, Batman Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Meslek Yüksek Okulu, 25 yataklı Hasankeyf Devlet Hastanesi, kütüphane gibi bir çok kurumun hizmet verdiği yeni yerleşim yerinde, 1 kilometre uzunluğundaki duble ve bölünmüş köprünün de önümüzdeki yıl tamamlanması planlanıyor.

710 Müstakil Konut

Hasankeyf'te yapılan çalışmaların sona ermesiyle birlikte ilçe, tarihi ve kültürel dokusunun dışında kültürel yarım adasıyla Türkiye'nin en modern ilçeleri arasında yerini alacak.

Devletin ilçeye ayrı bir önem verdiğini, tarihi önemi büyük olan ilçede büyük projelerin yapılacağını vurgulayan Hasankeyf Kaymakamı Faruk Bülent Baygüven, kamu kurumlarının yüzde 90'ının yeni yerleşim yerine taşındığını ifade etti.

Hak sahibi komisyonu başkanı olarak çalışmaların bittiğini ifade eden Hasankeyf Kaymakamı Faruk Bülent Baygüven, 710 müstakil konutun yapıldığını, 130 ile 150 metrekare arası kullanım alanına sahip, müstakil bahçesi olan konutların yapımının sürdüğünü ifade etti.

Vizyon Projesi

Su altına kalacak Hasankeyf'in gerek sosyal ve gerekse ekonomik açıdan geri kalmaması amacıyla yapılan çalışmaların yapıldığını ve gelecek turistlere en iyi hizmetin verileceğini ifade eden Hasankeyf Kaymakamı Faruk Bülent Baygüven; "1981 yılından beri sit alanı olması sebebiyle vatandaşlarımız maalesef güzel şartlarda yaşamadı. O yüzden gerek konut ve gerekse iş yerleri olarak onlara modern bir yapı sunuyoruz.

Burası devletimizin vizyon projelerinden biri. Baraj ve tarihi olmasından dolayı inşaat yapılamamış ve yatırım burada kısır kalmıştır. Ama artık devletimiz güzel ve modern bir şehir tesis ediyor. Vatandaşlarımızın daha güzel ve konforlu konutlarda yaşaması, esnafın güzel ve modern iş yerlerinde hizmet sunması amaçlanıyor" açıklamasını yaptı.