Herkesin evinde var! Komşunuza 15 bin TL'den fazla ceza ödemek zorunda kalabilirsiniz

Türkiye'deki milyonlarca ev sahibi ve kiracıyı ilgilendiriyor! Herkesin evinde olan klima yüzünden komşunuza binlerce lira ödemek zorunda kalabilirsiniz. Yasal sınırı aşmamak önemli.
Herkesin evinde var! Komşunuza 15 bin TL'den fazla ceza ödemek zorunda kalabilirsiniz

Yaz aylarına girilmesiyle birlikte hava sıcaklıkları günden güne artıyor. Özellikle sıcak bölgelerde dışarıda durmak dahi zor bir hale gelirken vatandaşlar çareyi klimada buldu. Hava sıcaklıklarının etkisini en aza indirgemek isteyen kişiler klimalara yöneliyor ancak bu konuda komşular ile büyük problemler söz konusu olmaya başladı.

Klimaların komşular arasında yarattığı soruna birçok kişi anlam veremezken bu sorunun temeli eski klimaların yaptığı gürültüsü ve su damlatmasından kaynaklanıyor.

Evinde klima olanlar dikkat! Gürültü yüzünden ceza yiyebilirsiniz

Hava sıcaklıklarının her geçen gün artması nedeniyle Türkiye'nin özellikle sıcak bölgelerinde klima kullanımı arttı. Bu artış beraberinde klima şikayetlerini de patlama noktasına getirdi. Yüksek katlı binalarda yaşayanlar bu durumdan oldukça mustarip olurken komşular arası kavgalar gitgide büyüyerek mahkemeye taşınır hale geldi.

Üst, yan ya da alt komşusunun klima kullanımı nedeniyle gürültüden evde oturamayan ya da komşusunun kliması su damlattığı için duvarlarında kabarmalar meydana gelen vatandaşlar çareyi durumu şikayet etmekte buldu. Yüksek sesle çalışan klimalar, gece kapatılmadığında ise adeta tüm binayı inletir hale geldi.

Klima şikayetleri artarken Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri'ne gelen şikayetler değerlendiriliyor. Konu hakkında araştırma yapan ekipler, çevre kirliliğinin yanı sıra gürültü kirliliğine de önem verirken son yıllarda 'gürültü' konusunda gelen şikayetler üzerine yapılan denetimlerde vatandaşlara toplam 9 milyon 900 bin lira gürültü kirliliği cezası verildi.

Herkesin evinde var! Komşunuza 15 bin TL'den fazla ceza ödemek zorunda kalabilirsiniz

Eski ve bakımsız klimanız yüzünden cebinizdeki paradan olabilirsiniz

Antalya, Adana, Mersin, Şanlıurfa gibi illerde hava sıcaklıklarının yüksek olması nedeniyle klima kullanımı bir hayli yaygın. Bu sebeple harekete geçen Antalya İl Müdürlüğü ekiplerinin yaptığı denetimlerde, söz konusu klimaların belirlenen yasal sınırdan daha fazla gürültü çıkardığı belirlendi. Ev sahibine durumu açıklayan ve klimanın ses sorununun çözülmesi için süre veren ekipler, süre bitimini takiben yaptıkları ikinci denetimde sorununun giderilmediğini anlayınca ev sahibine tam 14 bin 740 lira para cezası uyguladı.

Herkesin evinde var! Komşunuza 15 bin TL'den fazla ceza ödemek zorunda kalabilirsiniz

5 desibelden fazla sese ceza yağıyor

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından klimalar için yasal ses sınırı 5 desibel olarak belirlendi. Bu sınırın üzerine çıkan klimalar için ekipler öncelikle ev sahibini uyararak sorunu gidermeleri için süre veriyor. Ancak ev sahibinin bu tadilatı yapmaması ve durumun devam etmesi üzerine para cezası uygulanıyor ve klimanın sökülmesi mümkün olabiliyor. Bu nedenle evinde klima olan vatandaşların ses konusunda daha dikkatli olması gerekiyor. Aksi taktirde binlerce lira ceza ödemek zorunda kalabilirler.

Emlak365.com