İstanbul'da 188 Bin Konut Stoka Dahil Olacak

Her geçen gün artış gösteren konut projeleri ile İstanbul'da, 2021 yılı sonuna kadar 188 bin 347 yeni konut stoka katılmış olacak.
İstanbul'da 188 Bin Konut Stoka Dahil Olacak

Her geçen gün artış gösteren konut projeleri ile İstanbul'da, 2021 yılı sonuna kadar 188 bin 347 yeni konut stoka katılmış olacak.

İstanbul'da her geçen gün yeni bir konut projesi hayata geçiriliyor. Binaları depreme dayanıklı hale getirmek ve modern bir alt yapı ve üst yapı sağlamak için proje üretimleri hız kesmeden devam ediyor.

188 Bin 347 Yeni Konut Stoku

Bu durumda hayata geçirilen projelerle birlikte kentte konut ve ticari alan sayısında da artış yaşanıyor. Reidin’in markalı konut projeleri stok raporuna göre İstanbul’da 2021 yılına kadar yaklaşık 188 bin 347 yeni konut stokuna katılmış olacak.

Bu rakamlar şuanda inşaatı devam eden ve 2021 yılı ve öncesinde inşaatı tamamlanacak olan markalı konut projeleri üzerinden hesaplanıyor.

Konut stoku en fazla olan ilçe şuan, Esenyurt olarak belirleniyor. Ortalama metrekare fiyatları 5 bin TL’nin altında olan Esenyurt’ta devam eden ve projelendirilen 49 projede 34 bin 186 daire stoku bulunmakta.

Kadıköy'de ise kentsel dönüşüm kapsamında yapılar bina bazlı olarak inşa ediliyor. Kadıköy ise en çok projenin olduğu ilçe olarak belirleniyor. Kadıköy'de dairelerin metrekare fiyatları 10 bin TL'nin üstünde satışa sunulurken, bölgede 106 projede 16 bin 763 daire yeni sahiplerini bekliyor.

2+1 Daire Üretiminde Artış

Reidin CEO’su Kerim Bertrand, Ocak 2015 ve sonrasında tamamlanan konut projeleriyle şu an inşaat halinde ve öncesinde tamamlanacak projeler karşılaştırıldığında 2+1 tipindeki dairelerin üretiminde artış yaşandığını ifade etti.

2+1 Daireler yüzde 32’den yüzde 35’e Yükseldi

2015 itibarıyla tamamlanan projelerde 2+1 dairelerin oranının yüzde 32 olduğunu, bu rakamın devam eden ve 2021 öncesinde tamamlanacak projelerde yüzde 35’e çıktığını dile getiren Reidin CEO’su Kerim Bertrand , Ekim ayında değişecek yönetmelikle birlikte stüdyo dairelerin artık üretilmeyeceğini belirtti.

Şu an devam eden projelerdeki stüdyo daire oranının da yüzde 2 seviyesinde olduğunu açıkladı.

Yeni Konut Stoku Nüfusla Doğru Orantılı

Elde edilen verilere göre, Esenyurt'ta nüfusa kayıtlı 795 bin kişi yaşamını sürdürüyor. İstanbul'un en kalabalık ilçesi olarak kayıtlara geçen Esenyut'ta, 2021 yılında en çok yeni konutun üretileceği ilçe oluyor.

Anadolu yakasında kentsel dönüşüm kapsamında markalı konutların hızla üretildiği Kartal ve Pendik ilçelerinde toplam 83 adet markalı konut projesinde, 20 bin 704 yeni konut sahiplerini bekliyor.

Bununla birlikte, nüfusun kalabalık olduğu ilçelerde yeni konut stoku daha fazla oluyor.