İzmir'de Kentsel Dönüşüm İçin Belediyeler Çalışmaya Devam Ediyor

Çarpık kentleşme ve yüksek deprem riski nedeni ile Türkiye'de kentsel dönüşümün en hızlı yapılması gereken illerinden biri de İzmir olarak öne çıkıyor.
İzmir'de Kentsel Dönüşüm İçin Belediyeler Çalışmaya Devam Ediyor

Çarpık kentleşme ve yüksek deprem riski nedeni ile Türkiye'de kentsel dönüşümün en hızlı yapılması gereken illerinden biri de İzmir olarak öne çıkıyor. Ancak taşınmaz sahipleri ile müteahhitlerin bir türlü anlaşamaması ve belediyelerin pasif kalması gibi çok sayıda nedenden dolayı hala çalışmalar bir türlü istenen seviyeye çekilemiyor.

Olası bir depremde yıkılma tehlikesinin çok yüksek olduğu çok sayıda binaya ev sahipliği yapan şehir yaşanan yüksek riske rağmen bir türlü kentsel dönüşüm çalışmalarına başlayamıyor. Bunun en önemli nedeni ise şehirde bu tip binaların çok yüksek fiyatlara satılması, kentsel dönüşüm çalışmalarının rant kapısına çevrilmesi ve taşınmaz sahiplerinin yüksek fiyatlarla kentsel dönüşüme evlerini vermesi olarak gösteriliyor.

İzmir Bayraklı Kentsel Dönüşüm Ne Durumda?


Kentsel dönüşüm konusunda belki de en iyi çalışan belediyelerden biri olan İzmir Bayraklı Belediyesi yaşanan sorunları çözmek adına oldukça titiz bir çalışma yürütüyor. Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ kentsel dönüşüm hakkında çalışmalar yürütmeye devam ediyor. Konu hakkında en son muhtarlarla bir toplantı gerçekleştiren Bakan Karabağ şu anda Bayraklı'nın bir numaralı sorunun kentsel dönüşüm olduğunu dile getirdi.

İzmir'de Kentsel Dönüşüm İçin Belediyeler Çalışmaya Devam Ediyor

Bayraklı yeni imar planı üzerinde çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Belediye Başkanı, Adalet Mahallesi kentsel dönüşüm, Tepekule kentsel dönüşüm ve Çay Mahallesi kentsel dönüşüm projelerinde sona gelindiği müjdesini verdi. Bu bölgelerde 10 yıllık süreçte kentsel dönüşümün tamamlanacağını belirten başkan bununla birlikte bölgenin çehresinin tamamen değişeceğini ve bambaşka bir görünüm kazanacağını söyledi. Bayraklı Gümüşpala kentsel dönüşüm çalışması için ise imar planı İzmir Büyükşehir Belediyesinin onayını bekliyor.

Bayraklı Çiçek Mahallesi Kentsel Dönüşüm Sorunu Devam Ediyor


Kentsel dönüşümün tıkanma noktasına geldiği bir diğer İzmir bölgesi olan Bayraklı Çiçek Mahallesi için belediye ne yazık ki pes etmiş durumda. Çünkü çıkarılan imar planı revize edilemez bir hal almış durumda. Ağırlıklı olarak bölgedeki imar planının durdurularak müteahhitler ile vatandaşların kendi anlaşma zeminlerini oluşturmaları beklenecek.

Ege-KOOP Kentsel Dönüşümü Destekliyor


İlçe belediyeleri tarafından yürütülen İzmir kentsel dönüşüm projeleri dikkat çekmeye devam ederken aynı zamanda markalı konut üreticileri de yeni projeler ile şehre girmeye devam ediyor. İzmir'in kendi markası olan Ege-KOOP'ta bu alanda çok sayıda dikkat çeken kentsel dönüşüm çalışmasına imza atıyor. EGE-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında bilgi vermek için AK Parti İzmir İl Başkanı Aydın Şengül'ü ziyaret ederek hükümetten daha fazla destek vermelerini istedi.

İzmir'de Kentsel Dönüşüm İçin Belediyeler Çalışmaya Devam Ediyor