Ticaret Bakanlığı emlak ilanı verenlere kimlik doğrulama şartı

Ticaret Bakanlığı fahiş fiyat artışı ile ilgili olarak alınan önlemlerini duyurmaya devam ediyor. Fahiş fiyat artışları ile mücadele devam ederken yeni bir uygulama daha gündeme geldi.
Ticaret Bakanlığı emlak ilanı verenlere kimlik doğrulama şartı

Ticaret Bakanlığı, emlak sektörüne ilişkin aldığı bir dizi kararı duyurmuştu. Fahiş fiyat artışının önüne geçmek amacıyla aldığı önlemleri duyurmaya devam eden Ticaret Bakanlığı, konut ilan fiyatlarında fahiş artış yaparak piyasayı ve serbest rekabeti bozan emlak işletmelerine 88 milyon 900 bin lira idari para cezası uygulandığını duyurdu.

Emlak ilanı verecek işletme ve kişilere kimlik doğrulama zorunluluğu getirilirken detaylar da belli oldu.

EMLAK İLANI VERENLERE KİMLİK DOĞRULAMA ŞARTI

Ticaret Bakanlığı, açıklamada ilan platformlarında yer alan ilanların yol açtığı spekülatif fiyat artışlarının engellenmesi ve ilan kirliliğinin önüne geçilmesi için ilgili ‘Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik’te değişiklik yapıldığı belirtildi. Yönetmelikle platforma ilan veren kişi kimlik bilgilerini doğrulamak zorunda olacak. İlana konu taşınmazın ilan veren kişiye, bu kişinin birinci ve ikinci derece akrabalarına veya eşine ait olduğu ya da ilanı veren kişinin söz konusu taşınmazın sahibi tarafından yetkilendirildiği belirtilecek.

konut-ilan.jpg

İlk aşamada, taşınmaz ilanı vermek isteyen gerçek veya tüzel kişilerin kimlik doğrulamaları, ilan platformlarının entegrasyonuyla bakanlık bünyesinde kurulan Elektronik İlan Doğrulama Sistemi (EİDS) üzerinden yapılacak. İkinci aşama olan yetki doğrulaması da yine aynı sistem üzerinden olacak.

Ayrıca EİDS yetki doğrulama uygulamasının sistem geliştirme ve entegrasyon çalışmalarının da devam ettiği belirtildi. Uygulama yürürlüğe girdiğinde sadece yetki belgesi olan emlak işletmeler yetkilendirilecek, belgesi olmayan işletmeler ilan yayınlayamayacak. Bu çerçevede yönetmelikle platforma ilan veren kişi kimlik bilgilerini doğrulamak zorunda kalacak.