Çevre Bakanlığı Uyardı: 7.5 Milyon Yapı Deprem Riski Taşıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, 7,5 milyon civarında yapının depreme dayanıksız ve yaşam için elverişsiz olduğunu açıkladı.
Çevre Bakanlığı Uyardı: 7.5 Milyon Yapı Deprem Riski Taşıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, 7,5 milyon civarında yapının depreme dayanıksız ve yaşam için elverişsiz olduğunu açıkladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, bundan sonra ege bölgesinde depremlerin yine olabileceğini bilmemiz gerektiğini dile getirdi.

Bilim adamlarının da uyardığını söyleyen Mehmet Özhaseki; ” O bölgedeki bütün belediye başkanı arkadaşlarımızın da yapı izni verirken kesinlikle bunları göz önünde bulundurarak gayret etmelerini özellikle bir kez daha ihtar ediyoruz" açıklamasında bulundu.

Erzurum Üniversiteleri Mezunları MTTB Platformu tarafından Kayseri Kadir Has Kongre Merkezi'nde düzenlenen 17. Geleneksel Vefa Buluşması'nda Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki yapmış olduğu konuşmasında, karbon salınımının fazla olması ve dünya yüzeyindeki dengelerin bozulmasının birtakım felaketlerinde beraberinde yaşandığını anlattı.

'Depremle Savaşılmaz, Depreme Karşı Önlem Alınır'

Aşırı şehirleşmenin ve betonlaşmanın ortaya koyduğu gerçekliğinde bu yaşanılanların arttırdığını belirterek; " Bunları engelleyebilme imkanımız var. Yapacağımız çalışmalarla birçok felaketin önüne geçebiliriz. Özellikle deprem felaketinden bahsedilecek olursa Türkiye'nin bulunduğu coğrafi konum ve ortam, depremsellik açısından bu ülkenin çok sağlam bir zemin üzerine oturmadığını bir kez daha ortaya koyuyor. Şu anda Anadolu coğrafyasının yüzde 71'i deprem bölgesinde, deprem bir gerçek.

Depremle savaşılmaz, depreme karşı önlem alınır. Aslında insanların canını alan deprem değildir. İnsanların canını alan kötü yapılaşmadır, insanoğlunun kendi yaptıklarıdır. Eğer deprem gerçekliğini bilerek hareket edersek, ona uygun bir şehirleşme, model ortaya koyabilirsek hiç can kaybı olmadan da bu depremleri atlatabiliriz. Bunu birçok Uzakdoğu ülkesinde görebiliyoruz" dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, bundan sonra ege bölgesinde depremlerin yine olabileceğini bilmemiz gerektiğini dile getirdi. Bilim adamlarının da uyardığını söyleyen Mehmet Özhaseki, Ege Bölgesinde şiddetleri her geçen gün artan çok sayıda deprem yaşanmaya devam ederken ,daha sonrası içinde depremlerin devam edeceği yönünde uyarılarda bulundu.

Hazırlanan Bir Programla 15 Yıl İçerisinde 500 Bin Konut Değiştirilecek

7,5 milyon civarında yapının depreme dayanıksız olduğu için yıkılması gerektiğini söyleyen Mehmet Özhaseki;
"1999 yönetmeliği öncesinde Türkiye'de yapılan yaklaşık 7,5 milyon civarında yapı stoğu var. Bunların büyük çoğunluğu depreme dayanıksız ve yaşam için elverişsiz. Bunların yıkılması lazım. Bunları, senede 500 bin konutu değiştirmek üzere bir program hazırlayarak 15 yıl içerisinde tamamlamayı düşünüyoruz. Allah izin verirse biz işe başlarız, bizden sonra gelenler devam ettirirler ve 10-15 yıl sonra Türkiye'deki bütün yapı stoğu sağlam hale gelir.

Bunun altyapısını, kanuni mevzuatını, finansman kaynaklarını, rezerve olanlar hususundaki tıkanıklıkları tek tek dersimize çalışarak Bakanlar Kuruluna bir sunum yaptık. Başbakanımız dahil olmak üzere bütün ekip bunu doğru buldu. Eleştiriler oldu, yeniden düzenledik ve ortak akıl bir yere getirdi. İnşallah, önümüzdeki günlerde bunu kamuoyuyla paylaşacağız hem de icraata başlayacağız. Yılda 500 bin konutun değiştirilmesi. Bunun 200 bini İstanbul'da, 300 bini Anadolu'da. Böyle yaparsak bakanlık olarak üzerimize düşeni yapmış oluruz diye düşünüyorum" açıklamasını yaptı.