Konut Stokları Üç Büyük Kentte Artmaya Devam Ediyor

İstanbul, İzmir ve Ankara'da konut stokları her geçen gün artış yaşıyor. Yüksek fiyatlı konutların üretiminin çoğalmasıyla vatandaş ikinci el konutlara yöneliyor.
Konut Stokları Üç Büyük Kentte Artmaya Devam Ediyor

İstanbul, İzmir ve Ankara'da konut stokları her geçen gün artış yaşıyor. Yüksek fiyatlı konutların üretiminin çoğalmasıyla vatandaş ikinci el konutlara yöneliyor.

İstanbul, İzmir ve Ankara'da konut stokları her geçen gün artış gösteriyor. Yüksek fiyatlı konut üretimi nedeni ile orta ve düşük gelirli vatandaşlar ikinci el konutlara yöneliyor.

Konut satışlarında her yıl rekor kırılırken, arz ve talep arasındaki uyuşmazlık nedeni ile inşaat firmalarının elinde kalan yeni dairelerin sayısı her geçen gün artıyor.

Yükse Fiyat İkinci El Eve Yöneltiyor

Arsa ve inşaat maliyetleri nedeni ile üst gelir grubuna hitap eden konutlar hayata geçirilirken, orta ve düşük gelir grubuna mensup vatandaşların istekleri karşılanamıyor. Yüksek fiyatlara sahip konutlar nedeniyle yeni ev sahibi olamayan vatandaşlar ikinci el konut alımına yöneliyor.

Markalı konut hayata geçiren inşaat firmaları, alıcıları satış ofisine çekebilmek için farklı ödeme seçenekleri sunuyor. Bunun yanı sıra mahalle arasında kat karşılığı inşaat yapan müteahhitler hayata geçirdikleri konutlar için alıcı bulmakta zorlanıyor.

İnşaat Firmaların Yatırım İsteği Sürüyor

Konut kredisi faiz oranları tekrar yüzde 1'in üzerine çıkıyor. Mevduat faizlerinin yükselmesi nedeniyle hem oturumcu hem de yatırımcı kitleye ulaşmakta zorlanan inşaat firmalarının yatırım isteği devam ediyor.

Türkiye genelinde yılın 6 ayında yapı ruhsatı verilen konut sayısının, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22'lik artışla 510 binden 620 bine çıkması inşaat firmalarının yatırım iştahını ortaya koyuyor. Yapı ruhsatı verilen konut sayısı 110 bin artış gösterirken, birinci el konutların satışı 4 bin adet artış yaşadı.

242 Bin 722 Yeni Daire Stoka Eklendi

Oturum izni alan yeni daireler ile satışı gerçekleşen daireler arasındaki fark her geçen yıl artış gösteriyor.
Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) yapmış olduğu değerlendirmeye göre, Ocak 2014'ten, Haziran 2017'e kadar geçen sürede yurt genelinde 2 milyon 647 bin 607 adet daireye yapı kullanma izin belgesi (iskan) verilirken, satışı yapılan birinci el konut sayısı 2 milyon 68 bin 130 adette kaldı.

Bununla birlikte konut stokuna son 3.5 yılda 579 bin 477 adet konut eklenirken, satılmayı bekleyen birinci el konutların oluşturduğu tablo, üç büyük şehirde daha korkutucu bir durum haline geliyor.

Stoklar Daha da Artacak

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) hesaplamalarına göre, İstanbul'da 152 bin 7 adet, Ankara'da 38 bin 290 adet, İzmir'de 52 bin 425 adet konut stoka eklendi. İstanbul, Ankara ve İzmir'de satılmayı bekleyen toplam 242 bin 722 yeni daire bulunuyor.

Göç alan büyük kentlerde, inşaatı devam eden ve yapımına başlanacak konutlar dikkate alındığında konut stoklarının daha artacağı düşünülüyor.